Sen se zhroutil, Škoda opustí čínský trh. Za katastrofálním propadem prodeje stojí vysoké ceny

Přidat na Seznam.cz

Vše nasvědčuje tomu, že Škoda čínský trh opustí. Zatím je ve fázi rozhodování a vedení oznámí své rozhodnutí až v příštím roce, ale obrovský pokles prodejů na čínském trhu a nová strategie automobilky v podstatě rozhodly již nyní. Důvodů poklesu je několik, jedním z nich je neúnosný nárůst cen automobilů, který Číňané u značky Škoda přestávají akceptovat, jak píše server Carscoops.

Struktura čínského trhu se mění a na domácí půdě začínají bodovat především domácí výrobci. Zatímco dříve byla Čína pro světové výrobce téměř bezedným trhem s obrovským potenciálem, dnes zde naopak ztrácejí půdu pod nohama. Domácí výroba získává na kvalitě, využívá vyspělé technologie a především dosahuje lepších cen. Sen zkrátka skončil a nastává tvrdá tržní realita. A tak, přestože celkové prodeje v Číně meziročně rostou, velcí světoví hráči ztrácejí. Jednou z nich je značka Škoda. Zatímco v roce 2019 byla Čína pro Škodu stále největším trhem a prodala tam téměř 300 000 vozů (v roce 2018 dokonce 341 000 nových škodovek), loni to bylo jen 54 000 kusů. Čísla nepolevují, a tak je téma definitivního odchodu značky z čínského trhu „na stole“.

Ceny překročily přijatelnou úroveň

Jak uvedla agentura Reuters, pokles prodeje má několik důvodů. Podle bývalého šéfa čínské společnosti SAIC Volkswagenu stojí za poklesem opouštění základních atributů značky a modelová struktura, která se střetává s Volkswagenem a způsobuje zbytečné zvyšování cen nabízených vozů. A ty už dnešní čínský zákazník není ochoten akceptovat vzhledem k současné konkurenční nabídce. A přestože prodeje značky Škoda v Číně letos opět mírně rostou, nestačí to. Zejména s ohledem na trend dynamického růstu domácích značek a příklon Číny k elektromobilům. A ty Škoda v Číně nenabízí. Zdá se tedy, že místní aktivity převezme značka Volkswagen a Škoda se plně přeorientuje na Indii. Ve hře je údajně několik možných scénářů, ale tento se zatím jeví jako nejpravděpodobnější.

Zdroj: redakce, carscoops.com