Rusové ukázali novou „zbraň“. Obrněná Lada Niva Legend míří do první linie

Přidat na Seznam.cz

Armáda byla pro automobilky vždy dobrým zákazníkem. Odebírala velké množství a vytvářela výrobcům vojenských speciálů image výrobce extrémně odolných vozů schopných nasazení v těch nejtěžších podmínkách. Ruská automobilka AvtoVAZ nestojí mimo tento tah. Pancéřovaná Lada Niva Legend ukazuje, jak snadno lze model Niva upravit pro použití na frontě. Moc krásy sice nepobrala, ale prý bez problémů odolá palbě z kalašnikova a dokáží ji vyrobit mnohonásobně rychleji než svého času T-34.

Výroba speciálních vozidel pro armádu je pro každou automobilku velmi prestižní záležitostí. Zahrnuje také náročný vývoj a použití technologií, které sice nemají uplatnění v civilním sektoru, ale některé zkušenosti mohou konstruktéři později uplatnit při sériové výrobě běžných modelů. Zda je tomu tak i v případě tohoto vozu, není zřejmé, ale faktem je, že nový obr Lada Niva Legend je skutečností připravenou pro použití v první linii.

Nejde o krásu, ale o rychlost výroby

Vojenská neprůstřelná Niva je dílem speciální divize státní společnosti Rostec, která se zaměřuje na vojenskou techniku. V tomto případě se jedná o specializované vozidlo určené pro vojáky v první linii. Operační transportér Niva vychází z technických základů pickupu VIS-2346 Niva a její karoserie je ze všech možných stran „obalena“ pancéřovými deskami, díky čemuž je odolná proti střelbě z pušky AK-47.

S designem si samozřejmě nikdo hlavu nelámal, ale v tomto případě jde především o funkčnost a hlavně o schopnost továrny rychle vyrábět a držet krok s obnovou armádních zásob.

Aby měl vůz přijatelnou dynamiku, pod jeho přední kapotou se nachází nový, výkonnější motor o objemu 1,8 litru a výkonu 78 kW (106 koní). Stejnou pohonnou jednotku mimochodem dostane i civilní Niva Legend Sport. Podle výrobce je novinka určena pro rychlou přepravu munice, vojáků nebo frontového zásobování.

Zdroj: redakce, Lada Online