Rusové po soudním procesu zabavili majetek společnosti Volkswagen v Rusku. A navíc požadují vysokou pokutu

Přidat na Seznam.cz

Ruské úřady prostřednictvím soudu v Nižním Novgorodu a na základě žaloby společnosti GAZ zabavily majetek VW v Rusku, jak píše server Automobilwoche. Bývalý obchodní partner Volkswagenu požádal tamní soud, aby prohlásil nedávné vypovězení montážní smlouvy ze strany Němců za neplatné a nařídil VW zaplatit smluvní pokutu ve výši 15,6 miliardy rublů, což je podle současného kurzu téměř 4,4 miliardy Kč.

V tuto chvíli máme k dispozici jen velmi málo podrobností, ale informaci jako první zveřejnil server Interfax s odkazem na soudní spis. Podle něj byla žaloba ze strany GAZ na koncern Volkswagen podána 14. března a soud tomuto návrhu vyhověl v rámci předběžného opatření koncem minulého týdne, přesněji v pátek 17. března.

Soud oznámil, že obstavil majetek ruské dceřiné společnosti Volkswagen Group Rus, kterou podle Interfaxu vlastní přímo koncern VW (jeho podíl činí 28,06 %), Škoda Auto (16,8 %) a firma Volkswagen Finance Luxemburg (55,14 %).

GAZ, který společně s Volkswagenem montoval v Nižním Novgorodu a Kaluze několik různých modelů (Polo, Tiguan, Taos), ale také montoval vozy Škoda (Rapid, Octavia, Karoq a Kodiaq), tvrdí, že Němci plánovali v blízké budoucnosti opustit ruský trh a prodat zbývající aktiva třetím stranám. To je podle soudu dostatečným důvodem pro vydání předběžného opatření.

Připomeňme jen, že Volkswagen a téměř všechny ostatní automobilové koncerny se z ruského trhu stáhly poté, co Moskva napadla Ukrajinu. Po uvalení sankcí se VW oficiálně stáhl ze společné výroby a nabídl tamním zaměstnancům odstupné. Ruská strana navíc uznává, že se obě strany oficiálně dohodly na ukončení smlouvy o montáži a souvisejících dohod již k 1. srpnu 2022.

Zdroj: redakce, automobilwoche.de, interfax.ru