Rusové nečekaně představili nový crossover Lada X-Cross 5. Vyrábět se bude v bývalé továrně Nissanu

Přidat na Seznam.cz

Společnost AutoVAZ představila na dealerské konferenci v Soči zcela nový model Lada X-Cross 5. Více než 4,5 metru dlouhý crossover se začne vyrábět v Petrohradě, v bývalém závodě Nissanu, již za několik měsíců a na trhu se objeví ještě před koncem letošního roku. Kde se tento vůz vzal a jak je možné, že ho Rusové vyvinuli tak rychle a nenápadně?

Člověk se ani nemusí orientovat v čínské produkci, aby pochopil, že vítr opět vane z Asie. Ve skutečnosti je novinka více než podobná vozu Bestune T77, modelu čínské skupiny FAW.

Rusové se po odchodu automobilových koncernů z trhu přizpůsobují nové situaci. Oživili značku Moskvič, aby pod jejím logem prodávali vozy čínského koncernu JAC Motors, a stejným směrem se zřejmě vydává i Lada, která donedávna patřila pod křídla aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Prvním plodem nového zaměření AutoVAZu na Čínu je Lada X-Cross 5: 4549 mm dlouhý, 1845 mm široký a 1615 mm vysoký crossover s rozvorem 2700 mm.

Jeho ruská verze bude poháněna přeplňovaným zážehovým čtyřválcem o objemu 1,5 litru, který je k dispozici i na domácím trhu, s výkonem 169 k při 5500 ot/min a točivým momentem 258 Nm od 1500 do 4350 ot/min.

V případě petrohradského modelu hovoří ruská média o výkonu 160 koní, který bude přenášen výhradně na přední kola buď šestistupňovou manuální, nebo sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Ceny AutoVAZ zatím oficiálně neoznámil, ale FAW Bestune T77 se v Rusku bude prodávat za cenu od 2 169 000 rublů, což je v přepočtu 560 000 Kč.

Zdroj: redakce, ZR