Ruskou ropu nelze nahradit. Organizace zemí vyvážejících ropu varuje před největším šokem v historii

Přidat na Seznam.cz

Evropská komise stále usiluje o to, aby se členské státy vzdaly dovozu ropy z Ruska. Bohužel to nemusí být tak snadné, jak si bruselští úředníci myslí. Již se objevilo varování, píše server Business Insider.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila Evropské unii, že nebude těžit tolik ropy, aby nahradila dodávky z Ruska. OPEC varoval, že pokud členské státy uvalí sankce na ruskou ropu, může to vyvolat jeden z největších šoků v historii.

Reaguje tak na výzvu Evropské komise, aby OPEC zvýšila těžbu a uklidnil tak ceny ropy po možném uvalení sankcí na ruskou ropu. OPEC doporučila velkou opatrnost a varoval před šokem v dodávkách a nervózním trhem s pohonnými hmotami.

Spojené státy, které přesvědčily Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby pozastavil těžbu, již řekly ne. Společnost oznámila, že nebude těžit více ropy.

Koncem března se objevila zpráva, že země Evropské unie chtějí být do roku 2027 nezávislé na ruských fosilních palivech kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Dovoz pohonných hmot z Ruska podle Komise zároveň finančně podporuje zemi, což přispívá k eskalaci konfliktu a pokračování války. Tento cíl schválila Evropská rada. V jednotlivých zemích se připravují příslušné právní předpisy, které mají zabránit dovozu ruské ropy do Evropské unie.

Zdroj: businessinsider.com