Rusko se vrací v čase a obnovuje značku Moskvič. Značka bude vyrábět i elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Poté, co Renault tento týden oznámil svůj odchod z ruského automobilového trhu v souvislosti s válkou s Ukrajinou, oznámil starosta Moskvy, že jeho továrna bude využita k obnovení zaniklé automobilové značky Moskvič ze sovětské éry, píše web CNN.

Značka Moskvič, která je mimo území bývalého Sovětského svazu a jeho satelitních zemí málo známá, byla založena kolem roku 1930 a fungovala až do roku 1991. Stejně jako mnoho jiných automobilových značek ze zemí komunistického bloku se i Moskvič potýkal s problémy s kvalitou.

Navzdory těmto přetrvávajícím problémům uzavřela sovětská vláda s francouzskou automobilkou Renault dohodu o modernizaci továrny a zvýšení výroby na 200 000 vozů do roku 1975. Výroba skončila s rozpadem Sovětského svazu. Část bývalé moskevské továrny byla znovu otevřena v roce 2005 jako společný podnik Renaultu a města Moskvy.

Renault také vlastnil kontrolní podíl ve společnosti Avtovaz, mateřské společnosti populární ruské automobilové značky Lada. Ve svém prohlášení z tohoto týdne Renault uvedl, že kontrolní podíl byl prodán ruské vládě, zatímco kontrolní podíl v moskevské továrně, kde se vyráběly vozy Renault, byl prodán městu Moskva. Renault ponechal otevřenou možnost pozdějšího návratu na ruský trh.

Zahraniční vlastník se rozhodl uzavřít moskevskou továrnu Renault. Je to jeho právo, nemůžeme však dopustit, aby se několik tisíc zaměstnanců ocitlo bez práce. Proto jsem přijal rozhodnutí evidovat závod jako majetek města a obnovit výrobu osobních automobilů pod historickou značkou Moskvič. V roce 2022 otáčíme novou stránku v historii Moskviče,“ dodal moskevský starosta Sergej Sobjanin.

Společnost se bude snažit, aby v závodě zůstali pracovat všichni jeho současní zaměstnanci, řekl starosta. Továrna se také bude snažit získávat většinu dílů pro automobily od ruských firem. Továrna bude zpočátku vyrábět konvenční auta na benzinový pohon, ale v určitém okamžiku přejde na výrobu elektromobilů.

Zdroj: edition.cnn.com