Rusko povolilo svým automobilkám vyrábět auta bez ABS a airbagů. Realitou je i Euro 0

Přidat na Seznam.cz

Agrese proti Ukrajině vrací Rusko zpět v čase. Vždyť domácím automobilkám kvůli mezinárodním sankcím docházejí kriticky důležité díly od zahraničních dodavatelů a zdá se, že ani Lada a spol. nakonec tyto komponenty z Číny nedostane. Jediným řešením proto bylo zjednodušení certifikačních pravidel, které na scénu vrátí vozy emisní třídy Euro 0 a navíc vozy bez palubního ABS nebo airbagů, jak píše server Auto Evolution.

Bez ABS, ESP, kontroly trakce a airbagů. Navíc se jedná o návrat k motorům s emisemi, které byly do roku 1992 povoleny pouze v Evropě, Japonsku a Spojených státech, a dnes tuto technologii pro zjednodušení označujeme jako splňující normu Euro 0.

Rusko se vrací nejméně o třicet let zpět s vládním nařízením č. 855 ze dne 12. května 2022, oficiálně nazvaným „Uplatňování povinných požadavků na některá kolová vozidla a posuzování jejich shody“.

Samotný dokument popisuje zjednodušená pravidla pro certifikaci osobních automobilů a zároveň umožňuje domácím koncernům vyloučit z výroby komponenty vyrobené zahraničními firmami, které jsou v současné době v Rusku nedostupné kvůli sankcím uvaleným za agresi proti Ukrajině.

Auto bez výbavy

Toto uvolnění předpisů by mělo udržet výrobní linky domácích automobilek v chodu, ale ruští zákazníci se budou muset vzdát prakticky veškerého moderního elektronického vybavení svých vozů. A to včetně systému Era-Glonass, který je podobný našemu rozhraní eCall a dokáže automaticky rozpoznat dopravní nehodu a přivolat pomoc.

Pozoruhodné je také zjednodušení crash testů. Ruské úřady budou nyní vyžadovat pouze přímý čelní střet s pevnou betonovou bariérou bez jakéhokoli překrytí, ale důvody jsou zřejmé. Jedině tak bylo možné odstranit airbagy a předpínače bezpečnostních pásů, bez nichž by ruské stroje neprošly moderními testy.

Nová pravidla samozřejmě nezakazují vyrábět v Rusku automobily podle platných mezinárodních norem a emisních předpisů, ale výše zmíněná vyhláška byla jediným způsobem, jak legalizovat automobily bez čipů nebo vstřikování.

Zdroj: autoevolution.com