Ruská technika v akci. YouTuber rozřízl motor Lady napůl a vyzkoušel, jestli funguje. Fungoval

Přidat na Seznam.cz

Vzhledem k tomu, že se výrobci automobilů snaží snížit náklady na vývoj a výrobu, jsou modulární motory stále populárnější. Například řadové tříválce, čtyřválce a šestiválce B38, B48 a B58 od BMW jsou součástí jednoho známého motoru. Vrtání a zdvih jsou u všech stejné. BMW pouze prodlouží blok, hlavu a klikovou skříň a přidá písty, aby se zvětšil. Ale co kdybyste si „modulární“ motor vyrobili v dílně?

Můžete motor jednoduše rozříznout napůl a bude fungovat? Jedním slovem ne, ale se spoustou práce navíc, nejlépe s použitím téměř nezničitelného čtyřválce Lada, to možné je. Podívejte se na video kanálu Garage54.

Na základě podnětu diváků vzal tento stále vynalézavý ruský kanál na YouTube úhlovou brusku na motor Lada. Nebylo to však tak jednoduché jako prosté rozříznutí středu – místo rozdělení bylo třeba pečlivě zvolit, aby se nezasáhlo do závitů šroubů hlavy nebo olejových kanálků. Klikový hřídel musel být zpevněn a svařen a otevřený konec zmenšeného motoru byl hrubě, ale účinně uzavřen.

Čas vynaložený na vytvoření tohoto kutilského paralelního dvouválce stál za to. Motor nejenže zažehl – nějakou dobu dokázal pohánět Ladu bez jakýchkoli problémů, kromě prskání oleje. Ve světě Garage54 je to sotva důvod k mírným obavám.

Malý motor Lada zní jako starý, velmi jednoduchý motocykl a má potíže vyjet s autem i do mírného kopce. Ale bez ohledu na to můžeme tento experiment označit za úspěšný.

Zdroj: redakce, youtube, Car Throttle