Ruská společnost AvtoVAZ má nového předsedu. Je bývalým členem Putinovy vlády. Zlepší se díky němu kvalita vozů?

Přidat na Seznam.cz

Před několika týdny stáhl Renault své akcie z ruského automobilového gigantu AvtoVAZ, který vyrábí vozy Lada. V návaznosti na toto rozhodnutí došlo ke změně na pozici předsedy, jak píše server Journal Auto.

Renault donedávna vlastnil téměř 68 % akcií AvtoVAZ a od loňského roku je předsedou představenstva společnosti Francouz Nicolas Maure. Po ruské agresi na Ukrajině Renault dlouho zvažoval, zda se z Ruska stáhnout, ale nakonec francouzská společnost učinila jediné správné rozhodnutí, i když náklady na tuto operaci byly opravdu značné.

Neoficiálně se uvádí, že AvtoVAZ byl prodán za symbolický rubl ruskému Ústřednímu ústavu pro výzkum a vývoj automobilů.

Kdo je novým předsedou společnosti AvtoVAZ?

Stažení francouzského kapitálu znamenalo nutnost jmenovat nové orgány společnosti. Prezidentem a ředitelem společnosti AvtoVAZ se stal Maxim Sokolov, který v letech 2012 až 2018 zastával funkci ministra dopravy Ruska. Do funkce předsedy byl jmenován v pondělí.

Nový šéf má před sebou nelehký úkol. Musí zachránit společnost a pracovní místa 45 000 zaměstnanců. Mezitím se prodej ruských automobilů propadl až o 78 procent a továrna již několik týdnů stojí bez vyhlídky na rychlý návrat k normálnímu provozu. Společnost není schopna obnovit výrobu, protože kvůli válce nemá potřebné komponenty, které dříve pocházely od dodavatelů z Francie a dalších západních zemí.

Kromě modelů Lada se v závodě AvtoVAZ vyráběly také vozy Renault a Dacia pro východní trhy. Renault vlastnil také výrobní závod v Moskvě, který byl prodán městským úřadům.

Reaktivace značky Moskvič

Starosta Moskvy má v úmyslu obnovit výrobu automobilů značky Moskvič v tomto závodě. Podrobnosti o této operaci zatím nebyly oznámeny. Jedno je jisté. Ruský automobilový průmysl čekají v blízké budoucnosti těžké časy. Je možné, že z továren začnou brzy vyjíždět automobily s řešeními starými několik desetiletí.

Zdroj: journalauto.com