Řízení v žabkách. Ano, nebo ne?

Přidat na Seznam.cz

Květnové počasí si hraje na léto. Spousta řidičů se obléká a obouvá, jako v létě. Zatímco letní oblečení je vítané a není s ním žádný problém, nevhodně zvolená obuv může způsobit velké potíže, dokonce i dopravní nehodu. Jak tedy v létě vhodně obout do auta? Řízení v žabkách. Je to vhodné, nebo ne?

Ve skutečnosti byste v českém zákoně jen těžko hledali, co byste měli nebo mohli nosit či oblékat. To by bylo, kdyby nám zákon nařizoval, co máme nosit. Jenže i tady platí určitá pravidla, a to i pokud jde o váš šatník. Základním pravidlem je používat reflexní vestu, když jste v nouzi mimo vozidlo. Jinak platí pravidla pouze pro motocyklisty a cyklisty, kteří si musí chránit hlavu přilbou, v případě zrakových orgánů brýlemi.

Ale co průměrný řidič osobního nebo nákladního automobilu?

Popravdě řečeno, je úplně jedno, co máte za volantem na sobě. Doporučujeme nosit nízké boty s pevným podpatkem. Musíte se při jeho ovládání cítit pohodlně a jistě.

Jenže sedět celý den v horku v botách je velmi nepohodlné. Jak to vyřešit? Pokutu za nevhodnou obuv laicky řečeno nedostanete, protože není výslovně zakázána ani přikázána. Nevhodná obuv však prodlužuje reakční dobu, kterou řidič potřebuje ke správné a pohotové reakci. A zde je kámen úrazu.

Ideálním a nejjednodušším řešením je jezdit naboso. Žabky, boty dolů a můžete vyrazit. Boty nebo jiná obuv se však mohou zaseknout pod nohama řidiče, pohybovat se po podlaze a znemožnit ovládání pedálů. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, doporučuji uložit boty na sedadlo spolujezdce. Je to bezpečnější, jednodušší a částečně i praktičtější, jak píše web Comparis.

Zdroj: comparis.ch