Rimac dobývá Bugatti. Porsche (skupina VW) předává kontrolu Chorvatům

Přidat na Seznam.cz

Legendární francouzská značka přechází pod kontrolu chorvatského výrobce elektrických hyperaut Rimac, který bude 55% podílníkem ve společném podniku vytvořeném s Porsche.

Rimac Automobili, chorvatský výrobce elektrických superaut a hi-tech řešení pro e-automobily, převzal kontrolu nad Bugatti. Ikonická francouzská značka, která je od roku 1998 součástí koncernu Volkswagen a od letošního roku ji bude řídit Porsche, se jako Bugatti Rimac sloučí do skupiny Rimac Group, která bude hlavním akcionářem s 55% podílem, zatímco zbývajících 45 % bude držet Porsche. Vzorec úspěchu je společný podnik. Bugatti bude do nové společné společnosti začleněno současným vlastníkem, společností Volkswagen, a akcie budou následně převedeny na Porsche.

Zakladatel chorvatské společnosti Mate Rimac si ponechá svůj původní podíl v Rimac Group ve výši 37 %, Porsche bude mít 24 %, Hyundai Motor Group 12 % a ostatní investoři 27 %. Dohodu podepsali generální ředitelé obou společností Oliver Blume a Mate Rimac, kteří stanovili rozdělení podílů. Vytvoření společné společnosti se očekává ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 po získání souhlasu antimonopolních úřadů několika zemí.

Vývoj, výroba a dodávky bateriových systémů, převodovek a dalších komponentů pro bateriové elektromobily, které společnost Rimac oceňuje jako dodavatel mnoha výrobců automobilů, budou odděleny a začleněny do nového subjektu: Rimac Technology, který bude 100% vlastněn skupinou Rimac. Společnost Rimac Technology zůstane nezávislou společností, která spolupracuje s mnoha světovými výrobci automobilů.

Hi-tech start-up
Za pouhých 10 let se společnost Rimac Automobili dostala od založení dílny s jedním člověkem až k oznámení o založení nové společnosti s jednou z nejikoničtějších automobilových značek na světě, která vytvořila Bugatti Rimac, kombinující technické znalosti a agilitu dynamického start-upu s dědictvím a pověstí 110 let designu a inženýrského mistrovství značky Bugatti.

Francouzská značka přinese do společnosti veškeré své know-how v oblasti výroby a řemeslného zpracování, uhlíkových vláken a dalších lehkých materiálů, malosériové výroby a také jedinečnou a zkušenou síť partnerských prodejců.

Know-how a značka
„Společnosti Porsche a Rimac Automobili jsou ideálními partnery, kteří budou Bugatti doprovázet do budoucnosti“ – stojí ve společném prohlášení. Společnost Porsche uzavřela v roce 2018 plodné partnerství se společností Rimac Automobili a následně navýšila svůj podíl v této mladé, agilní a dynamické chorvatské automobilové a technologické společnosti. Společnost Bugatti Automobiles SAS zůstane ve svém historickém sídle ve francouzském Molsheimu, kde byla v roce 1909 založena.

Porsche, které vlastní 24% podíl ve společnosti Rimac Automobili, je také nejziskovější společností koncernu Volkswagen. „Spojujeme silné zkušenosti Bugatti v oblasti hypersportovních vozů,“ řekl Oliver Blume, předseda výkonného výboru Porsche AG, s mimořádnou inovační silou Rimacu ve velmi perspektivní oblasti elektromobility.“ Bugatti do společného podniku přispívá značkou s bohatou tradicí, ikonickými produkty, jedinečnými standardy kvality a řemeslného zpracování, loajální zákaznickou základnou a celosvětovou sítí prodejců. Kromě technologií přináší Rimac i nový vývoj a organizační přístupy.“