Řidiči s naftovými motory od koncernu VW se mohou radovat. Dostanou odškodnění

Přidat na Seznam.cz

Volkswagen se dohodl, že britským motoristům zaplatí více než 2 000 liber, v přepočtu cca 60 000 Kč. Bylo zjištěno, že automobilka instalovala zařízení, které umožňovalo podvádět při testech emisí, píše server Mirror.

Skupina britských motoristů dostane obrovskou částku poté, co se velká automobilka Volkswagen dohodla na vyplacení mnohamilionového vyrovnání. Německá automobilka byla zapletena do pět let trvající právní bitvy a nyní souhlasila, že zaplatí 193 milionů liber, v přepočtu cca 5,7 miliard Kč za skandál, který postihl miliony řidičů.

Skandál, který byl dříve známý svou dobrou pověstí a vysokou kvalitou výroby automobilů, otřásl spotřebiteli, když byl v roce 2015 poprvé odhalen. Odškodné obdrží přibližně 91 000 motoristů v Anglii a Walesu, protože z 11 milionů dotčených vozidel jich bylo přibližně 1,2 milionu ve Spojeném království.

Co se vlastně stalo?

Skandál Volkswagenu byl známý jako „dieselgate“ a začal v září 2015, kdy vyšlo najevo, že automobily vyrobené touto společností vypouštějí více emisí, než tvrdily. Bylo zjištěno, že do vozů byla instalována nelegální „poruchová zařízení“, aby společnost mohla podvádět při testech emisí.

Když motor běžel normálně, americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) zjistila, že motory vypouštějí až 40krát více škodlivin oxidů dusíku, než je v zemi povoleno. Volkswagen souhlasil s vyplacením částky, ale nepřiznal žádné pochybení a raději se vyhnul soudnímu řízení a možnosti dalších odvolání.

V prohlášení společnost uvedla: „Skupina Volkswagen by se ráda touto cestou ještě jednou upřímně omluvila svým zákazníkům za software se dvěma režimy instalovaný do vozidel EA189. „Urovnání je dalším důležitým milníkem, neboť skupina Volkswagen pokračuje v překonávání hluboce politováníhodných událostí, které předcházely září 2015.“

Jak mohou řidiči získat odškodnění?

Odškodnění od společnosti Volkwagen bude dotčeným řidičům, které zastupovaly právní kanceláře, vyplacena automaticky. Samostatná platba bude vyplacena také na pokrytí nákladů na právní zastoupení žalobců, kteří byli postiženými řidiči značek Audi, Škoda a Seat, jež Volkswagen vlastní.

Společnost již kvůli skandálu vyplatila miliardy, ale v Anglii a Walesu trvalo vyrovnání déle kvůli systému, který znamená, že advokátní kanceláře musejí povzbuzovat postižené, aby se k podané žalobě přihlásili. Skandál dieselgate otřásl dříve dobrou pověstí společnosti a nyní mají tisíce řidičů nárok na odškodnění v průměrné výši 2 121 liber, v přepočtu přes 60 000 Kč.

Zdroj: mirror.co.uk