Řidiči, nezapomínejte na zaplacení povinného ručení. Pokuty jsou vysoké a hrozí i exekuce

Přidat na Seznam.cz

Bez povinného ručení se řidiči neobejdou. Každé auto totiž musí být ze zákona pojištěné. Mnohdy ale povinné ručení vyjde i na více než deset tisíc korun za rok. Pokud jej motorista nezaplatí, hrozí mu nemalá pokuta a v krajním případě i exekuce, píše server Ušetřeno.

Na silnicích se potkáváme s dvěma typy neplatičů povinného ručení. První skupina obvykle dostane od pojišťovny dopis nebo složenku a prostě ji založí do šuplíku, kde se na ni jednoduše zapomene. Druhá skupina neplatí povinné ručení záměrně a jejich dluh se následně táhne dlouhé roky.

Každý řidič by ale měl brát novelu zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Tento právní předpis ukládá těmto řidičům denní sankce, které se mohou vyšplhat až na 30 000 Kč za rok.

Sankce za neplacení povinného ručení závisí nejen na typu vozidla, ale také na objemu válců. Ty se mohou vyšplhat až na 93 Kč za den, což je více než 30 tisíc Kč ročně.

To je mnohonásobně více, než by řidič zaplatil za nejdražší povinné ručení dostupné pro jeho vůz. Peníze získané z těchto sankcí putují do garančního fondu ČKP, který pokrývá škody způsobené vozidly bez povinného ručení.

Z výše uvedeného tedy platí, že i když zapomenete zaplatit povinné ručení, vaše pojistka automaticky nezanikne. Pojišťovna vás na to upozorní dvakrát – první upomínka obvykle zdarma, druhá s poplatkem.

Pokud i po obdržení druhé upomínky nezaplatíte, vaše pojištění zanikne. Dluh za nezaplacené platby ale zůstává. Pokud se neustále neplatí, záležitost přejde k České kanceláři pojistitelů, která dluhy řeší soudním a později exekučním řízením.

Zdroj: Ušetřeno