Řidiči jsou často zmateni asistenčními a bezpečnostními systémy vozidel. S čím mají největší problém?

Přidat na Seznam.cz

Milujeme stará a klasická auta. Pokud bychom však měli jmenovat jedinou oblast, ve které jsou všechna novější auta lepší, pak je to bezpečnost.

Díky všem elektronickým bezpečnostním a asistenčním systémům, které jsou v současné době v automobilovém průmyslu k dispozici, kromě pevnějších konstrukcí karoserie, lepších brzd a chytřejších zón pohlcujících energii, jsou moderní vozidla výrazně bezpečnější než modely z 80., 90. let. Ale pouze v případě, že víte, co tyto systémy dělají a jak je používat. Ukazuje se, že mnoho řidičů to neví.

Organizace Consumer Reports je znepokojena mírou zmatení, kterou tyto nové bezpečnostní systémy u mnoha řidičů vyvolávají, a přichází s novou studií, která ukazuje, že řidiči často nevědí, jak a kdy moderní bezpečnostní systémy v jejich vozech fungují. V mnoha případech může tento zmatek vést k tomu, že řidiči některé technologie zcela vypnou a v podstatě přijdou o některé základní bezpečnostní funkce svých vozidel. Organizace rovněž zveřejnila podrobné pokyny, které navrhují způsoby, jak majitelům usnadnit používání těchto bezpečnostních systémů.

„Volanty se zahltily nerozpoznatelnými symboly pro ovládání funkcí ADAS [pokročilé asistenční systémy řidiče], které musí řidiči na silnici nějak rozlišit a pochopit,“ vysvětluje Jake Fisher, vedoucí ředitel testování automobilů ve společnosti Consumer Reports. „Pokud však tyto systémy vypnou, zcela to zmaří jejich účel a nikdo na silnici z nich pak nemá žádný užitek.“

Jaké je tedy řešení? Nové pokyny jsou sdíleny s výrobci automobilů, výrobci a organizace zabývající se bezpečností automobilů a jejich cílem je vrhnout více světla na to, jak lze tyto systémy učinit jednoduššími pro používání a pochopení ze strany řidičů. Vyšší úroveň pochopení systémů umožní, aby je větší část řidičů skutečně používala a využívala výhod bezpečnosti, kterou by měly poskytovat. Protože pouhé vlastnictví určitého systému a jeho deaktivace na pozadí ještě neznamená, že vám tento systém skutečně pomáhá.

Zdroj: Consumer Reports; Motor1