Revoluční baterie Toyoty vyrovná dojezd elektromobilů s auty na spalovací motor. Lze ji nabít za 10 minut

Přidat na Seznam.cz

Toyota tvrdí, že dosáhla průlomu v technologii polovodičových baterií pro elektromobily. Nové auta s touto baterií ujedou až 1 200 km a lze je nabít za 10 minut.

Deník The Guardian uvádí, že skupina Toyota vyvinula nový typ polovodičové baterie. Díky nové technologii budou elektromobily schopny ujet až 1 200 km, přičemž jejich nabití bude trvat přibližně 10 minut.

Přestože jsou elektromobily stále populárnější, nelze popřít, že stále nejsou tak funkční jako spalovací automobily. Cestování elektromobilem je zcela odlišné, protože trasu je třeba podrobně naplánovat s ohledem na dojezd vozu a potřebu dlouhých přestávek na dobíjení.

Výzkumné a vývojové oddělení Toyoty však vyvinulo novou technologii, díky níž největší nevýhody elektromobilů zmizí. Společnost tvrdí, že vyvinula novou technologii pevnolátkových baterií, která několikanásobně zvýší současný dojezd elektromobilů. Navíc už nebude nutné dělat desítky minut přestávek v jízdě, které jsou nutné k dobití vozu. Vždyť dobíjení bude trvat jen 10 minut, což není o mnoho déle než doplňování paliva do nádrže tradičního benzinového vozu.

Dosud byly polovodičové baterie drahé a obtížně se vyráběly, což omezovalo jejich komerční využití. Toyota však tvrdí, že se jí je podařilo vyrobit mnohem jednodušeji než běžné lithium-iontové baterie. To má jistě vliv na náklady, což by se mohlo projevit v nižších cenách elektromobilů. Taková baterie totiž v současnosti tvoří velkou část koše takového vozidla. Další výhodou je také větší bezpečnost, protože ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi je riziko vznícení výrazně nižší.

Společnost očekává, že bude schopna vyrábět polovodičové baterie pro použití v elektromobilech již v roce 2027.

Zdroj: The Guardian