Revoluce pro autoškoly? BMW představilo smíšenou realitu, která je spárovaná se skutečným autem

Přidat na Seznam.cz

Na letošní akci Web Summit v portugalském Lisabonu představila značka BMW náhlavní soupravu pro smíšenou realitu spojenou s reálným modelem M2. Novinka se jmenuje ///M Mixed Reality, a pokud nejde jen o jednorázovou marketingovou záležitost, mohla by se v budoucnu objevit i v závodění nebo v autoškole, jak informuje web Autoevolution.

Říkáte si, co to vlastně je ta smíšená realita? O rozšířené a virtuální realitě už jistě mnozí z vás slyšeli. Pokud někdo o smíšené realitě neboli MR ještě neslyšel, jedná se o kombinaci rozšířené a virtuální reality. Obvykle funguje tak, že snímá reálný svět pomocí kamer umístěných v samotné náhlavní soupravě a zároveň na obrazovkách před vašima očima zobrazuje virtuální zážitek podobný videohře.

A přesně takhle funguje ///M Mixed Reality. Naskenuje auto a trať, po které jedete, a vše v reálném čase přetvoří na virtuální vlastní trať. Jak to bude vypadat, záleží na výkonových možnostech hardwaru spolu s představivostí a výběrem designéra. Možná, že pokud inženýři překypují kreativitou, dokážou vytvořit i více než jeden návrh trati a vy byste si mohli před startem závodu vybrat ten, který vás baví nejvíce.

Novinka BMW M2 MR byla vyvinuta ve spolupráci s Epic Games, tvůrci všemocného a nezastavitelného celosvětového fenoménu Fortnite. Uvnitř tzv. hry v reálném životě se musíte vyhýbat virtuálním překážkám a sbírat mince s logem BMW. Během jízdy zaznamenává headset všechny vaše pohyby v reálném čase. Dá se tak říci, že vozidlo se samo stává ovladačem, v tomto případě nejrychlejším ovladačem na světě.

Řidič vidí své skutečné ruce, skutečný volant a skutečnou palubní desku před sebou. Nicméně, strana spolujezdce, od A-sloupku dozadu, a zadní část kabiny jsou pro řidičovy oči pokryté digitální VR. A aby se řidiči nedělalo špatně z pohybu, náhlavní souprava zohledňuje veškerý pohyb vozu i vstupy řidiče, takže řidič vidí, co fyzicky dělá, jinak by se mu udělalo špatně.

Celý systém běží na špičkovém herním počítači, umístěný v kufru, který je vybaven grafickým procesorem NVIDIA 3090. Jen samotná náhlavní souprava stojí 6500 dolarů (v přepočtu asi 160 tisíc korun) a zbytek systému je mnohem dražší, takže to nevypadá, že byste se s ním v nejbližší době setkali u místního prodejce BMW. Je to však fascinující, i když trochu děsivá technologie, která by mohla mít v budoucnu zajímavé využití.

A jaký je smysl toho všeho? No, pro začátek je to prostě cool. Existuje však několik zajímavých aplikací pro propojení digitálního a fyzického světa za volantem automobilu. Představte si, že místo dnešního trenažéru dostanete smíšenou realitu v autoškole nebo že si poprvé vyzkoušíte auto v autosalonu. Pokud najdou dostatečně velké prázdné parkoviště, mohou řidiči umožnit, aby si nasadil tento VR headset a testoval vůz například na virtuální verzi skutečných závodních tratí. Mohl by to být způsob, jak si vyzkoušet skutečnou jízdu na okruhu, aniž by se na něm skutečně nacházel.

Pro ověření, zda to bude pravda, nebo ne, by dobrým ukazatelem mohla být mediální přítomnost či nepřítomnost této MR technologie poté, co se BMW M2 dostane do ulic. Pokud o tom uvidíme a uslyšíme nadále, pak by se mohlo jednat o vážnou věc. Pokud ne, pak má BMW opravdu dobré marketingové oddělení, které si zaslouží pochvalu za přítomnost mimo motoristický svět.

Zdroj: autoevolution.com, bmwblog.com