Repasovat turbo? Je to často lepší varianta než nové

Přidat na Seznam.cz

Turbodmychadlo nové nebo repasované? S touto otázkou se navzdory zdání potýká poměrně velké množství lidí, kterým selhal turbokompresor. Není se čemu divit, protože koupě nového turbodmychadla s sebou velmi často nese nemalé výdaje. Alternativním řešením, pokud jde o turbodmychadla, je jejich repase. Pojďme se tedy společně podívat na to, proč se vyplatí turbodmychadlo repasovat.

Jaké jsou příčiny poruchy turbodmychadla v našem voze?

Začněme ale úplně od začátku, a to od důvodů, proč turbodmychadlo selhává:

  • nedostatečné mazání, které může mít za následek mimo jiné zadření,
  • špatně provedené seřízení,
  • nadměrné otáčky,
  • proměnlivá geometrie řízení, například v důsledku nadměrného usazování karbonu,
  • úniky oleje a nesprávný výběr oleje,

Mnozí z vás se v tuto chvíli pravděpodobně ptají, jak tomu lze předejít. Základní otázkou je jednak dodržování doporučení výrobce a jednak pravidelná kontrola stavu turbodmychadla.

Co když ale i přes to všechno dojde k poruše?

V takovém případě nám v podstatě zbývají tři možnosti, a to:

  • nákup nového turbodmychadla,
  • nákup použitého turbodmychadla,
  • repas turbodmychadla,

V prvním případě musíme vzít v úvahu dva problémy, a sice za prvé nákup nového turbodmychadla je poměrně nákladný a za druhé se v případě starších vozů může ukázat, že nová turbodmychadla se prostě nevyrábějí. Na druhou stranu, pokud se rozhodneme koupit použité turbodmychadlo, nikdy pořádně nevíme, v jakém je stavu, takže je těžké předvídat, jak dlouho nám bude sloužit. Alternativou k oběma možnostem je regenerace turbodmychadla.

Díky ní jednak bude naše turbodmychadlo uvedeno do továrního stavu, jednak na něj získáme záruku. Dalším důvodem, proč uvažovat o regeneraci turbodmychadla, je cena, která je často mnohem nižší než nákup nového. Měli bychom však mít na paměti, že tento typ opravy bychom měli provádět v renomovaných servisech, které se na tento typ oprav specializují.

Jinak se může stát, že se nám turbodmychadlo v krátké době opět porouchá a my se vystavíme dalším nákladům spojeným s jeho opravou. Z tohoto důvodu se nevyplatí pokoušet se o opravu turbodmychadla svépomocí, protože to může vést k jeho úplnému poškození.

Souhrn

Regenerace turbodmychadla se může ukázat jako pověstná trefa do černého, pokud nám jde zaprvé o úsporu peněz a zadruhé pokud chceme, aby nám turbo sloužilo dlouhá léta. Je to výborná alternativa ke koupi nového turbodmychadla, protože i když koupíme levnou náhradu, může se ukázat, že je nekvalitní. Důležité je, že se nevyplatí s repasí otálet, protože tak se může zhoršit opotřebení turbodmychadla a následně se zvýší náklady na jeho repasi.

Zdroj: redakce; ConEquip