Renault Zoe neprošel crash testem. Je opravdu nebezpečný?

Přidat na Seznam.cz

Renault Zoe získal v crash testu v roce 2013 5 hvězdiček, ale proč v roce 2021 získal 0 hvězdiček?

Renault Zoe se z dobrého žáka s pěti hvězdičkami v nezávislých nárazových testech Euro NCAP při uvedení na trh stal v letošním roce outsiderem, napsal server Numerama. Dokonce i Dacia Spring získala v crash testu 1 hvězdičku. Toto hodnocení Renaultu Zoe může vyvolat oprávněné otázky ohledně bezpečnosti cestujících, ale není na něm nic znepokojivého ani neobvyklého. Tento závažný výsledek by neměl kupující Renaultu Zoe znepokojovat více, než je nutné, ale je dobrou příležitostí připomenout jim, že poslední vozy, které jsou v současné době na trhu, splňují stále přísnější normy pro bezpečnost cestujících a chodců. A i když splňují evropské předpisy týkající se povinné výbavy, není zaručeno, že výrobce dosáhne dobrého výsledku v crash testech.

Ne nebezpečnější, jen zastaralý

V roce 2013, kdy Renault Zoe poprvé prošel testem Euro NCAP, splňoval všechny tehdejší normy. Díky tomu získala Zoe maximální počet 5 hvězdiček. Od té doby se testy prováděné organizací Euro NCAP zpřísnily a zohledňují stále více parametrů pro měření účinnosti aktivní a pasivní bezpečnosti vozu. Od roku 2020 jsou v hodnocení zohledněny nové prvky s důrazem na pomocné systémy řízení (ADAS).

Až na to, že ačkoli Zoe prošel v roce 2019 faceliftem, jeho platforma a bezpečnostní výbava se nezměnily. Některé boční airbagy jsou naopak volitelné. Renault se rozhodl pro volbu, za kterou nyní platí vysokou cenu. Výrobce upřednostnil změny, aby vyhověl okamžitým potřebám uživatelů, ale nevyužil toho k vývoji bezpečnostní výbavy (např. aktivního nouzového brzdění), aby nezvýšil cenu svého základního modelu. Bylo proto předvídatelné, že výsledek crash testu nebude možné udržet na stejné úrovni.

Není jisté, zda s tím Renault u modelu Zoe počítal. Konkrétně Euro NCAP uvádí: „Renault ZOE nabízí slabou ochranu v případě nehody, špatnou ochranu zranitelných účastníků silničního provozu a postrádá významné technologie pro předcházení nehodám, což jej diskvalifikuje pro udělení jakékoli hvězdičky.“

Zdroj: numerama.com