Renault opustil Ladu a ta čelí katastrofálním následkům

Přidat na Seznam.cz

Putinův automobilový průmysl začíná být osamělý: skupina Renault zcela přerušuje své podnikání v Rusku. To znamená, že kultovní vozy Lada, které byly právě výrazně vylepšeny technologií Renault, se pravděpodobně vrátí na sovětskou úroveň, píše web Focus.

Němečtí výrobci jako VW a BMW již dávno opustili Rusko a nyní je následuje i výrobce s největším podílem v zemi. Skupina Renault-Nissan prodává celý svůj podíl ve společnosti AvtoVaz (Lada) i další své ruské aktivity se značkami Lada a Renault.

Pro Francouze je to hořká ztráta. Před dvěma týdny skupina odhadovala potřebu odpisů na přibližně 2,2 miliardy eur. Renault vyčíslil celkovou hodnotu svých ruských aktivit, včetně podílů ve společnosti AvtoVaz, na 2,195 miliardy eur do konce roku 2021.

Renault nechává značku Lada na pokoji

Je pravda, že Renault může své akcie získat zpět do šesti let na základě předkupního práva. Je však nepravděpodobné, že se tak stane. Ruská vláda již dala jasně najevo, že v tomto případě budou muset být zaplaceny všechny nové investice, které Lada do té doby uskutečnila. Kromě toho se v důsledku války na Ukrajině bude země v příštích letech pravděpodobně moci doporučit jako obchodní partner pouze zemím, které neuvalily sankce, jako je Indie nebo Čína.

Lada se nyní pravděpodobně stane ruskou značkou šrotu

Každé páté nové auto v Rusku je Lada. Lada je tak lídrem trhu a chloubou ruského automobilového průmyslu. Ale to už je pravděpodobně za námi. Teprve po vstupu Renaultu na trh se technologie motorů, kvalita výroby a design značky alespoň do určité míry přiblížily evropským standardům.

Pokud rozchod s Renaultem a sankce uvalené Západem povedou k tomu, že nebude existovat žádný technický přínos, bude muset Lada nejen reorganizovat a regionalizovat své dodavatelské struktury, ale také výrazně zaostávat po technické stránce. To by ohrozilo nejen všechny exportní sny, ale také spokojenost zákazníků v jejich vlastní zemi.

Zdroj: focus.de