Rekordní výkon! Hybridní elektrický pohon Rolls-Royce překročil hranici 1 MW

Přidat na Seznam.cz

Společnost Rolls-Royce vyvíjí 2,5megawattový hybridně-elektrický pohonný systém, který je označován za nejvýkonnější svého druhu, s cílem zajistit čisté pohonné jednotky pro budoucí letadla. Inženýři jej začali zkoušet před několika týdny a již slaví významný milník: systém poprvé dodává více než jeden megawatt výkonu, informuje portál interestingengineering.com.

Demonstrační systém s názvem Power Generation System 1 (PGS1) společnosti Rolls-Royce je navržen jako univerzální řešení pro letadla příští generace, které bylo navrženo především s ohledem na hybridní letadla, ale jeho generátor lze přizpůsobit i pro letadla, která se více spoléhají na elektrické systémy. PGS1 zahrnuje systém tepelného řízení, účelové ovládací prvky, generátor o velikosti soudku a turbohřídelový motor AE2100, který jej roztáčí.

V červenci byl dodán do nedávno zrekonstruovaného zařízení Testbed 108 v Bristolu ve Velké Británii, kde nyní inženýři pracují na velkém záměru využít jej k dodávce 2,5 megawattů. Během několika týdnů od zahájení testování udělal tým několik působivých kroků a nyní překročil milník jednoho megawattu.

„Testování jsme zahájili ohromným způsobem – dosažení megawattu je velký úspěch,“ říká Adam Newman, hlavní inženýr projektu. „Nyní chceme jít dál a zjistit, čeho nakonec můžeme dosáhnout. Náš generátor je velký asi jako soudek piva, ale přesto už vyrobil dostatek elektřiny pro nepřetržité napájení přibližně 1 000 domácností – to je opravdu posun technologie na novou úroveň. Až se v budoucnu objeví příležitosti pro hybridní elektrická letadla v megawattové a vyšší třídě, chceme být co nejlépe připraveni nabídnout hotové řešení.“

Zdroj: interestingengineering.com