Rekord nebo problém? Dodávky elektromobilů VW na rok 2022 jsou v USA a Evropě vyprodány

Přidat na Seznam.cz

Generální ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess uvedl, že společnost je v Evropě a ve Spojených státech „v podstatě vyprodána“, pokud jde o elektromobily pro letošní rok, píše web The Verge.

To znamená, že každý, kdo doufá, že si pořídí elektromobil od VW, Audi nebo některé z dalších značek koncernu, si bude muset počkat až do roku 2023, protože společnost se snaží vypořádat s nedostatkem čipů a problémy s výrobou v důsledku odstávek v souvislosti s COVID opatřeními v Číně.

VW očekává, že počet nevyřízených objednávek bude stále narůstat. V současné době má na seznamu spoustu zájemců o elektromobil a očekává, že v průběhu roku budou přibývat další. Problémy v dodavatelském řetězci však budou ztěžovat jejich naplnění. Téměř všechny automobilky musely kvůli nedostatku čipů zastavit nebo zpomalit výrobu. Někteří výrobci se dokonce uchýlili k tomu, že ze svých vozů vyřadili některé funkce, jen aby je dostali z montážní linky. Elektromobily také potřebují velké množství baterií, jejichž výroba může být v nejlepších časech náročná.

Nedostatek čipů zdražuje auta

VW prodal v prvním čtvrtletí roku 2022 necelých 100 000 elektromobilů. Tesla podle svých posledních výsledků prodala ve stejném období přibližně 310 000 vozů.

VW není ve svých potížích udržet krok s poptávkou po elektromobilech zcela ojedinělý. Na webových stránkách Fordu pro model F-150 Lightning se píše, že „aktuální modelový rok již není k dispozici pro maloobchodní objednávky“, a v prosinci přestal přijímat rezervace na elektrický nákladní vůz. To je však trochu jiné měřítko; VW údajně zcela vyčerpal zásoby elektromobilů, zatímco já mohu zajít do prodejny a koupit si Ford Mustang Mach-E, další elektromobil automobilky zaměřený na spotřebitele.

Zdroj: theverge.com