Raketový vůz Aussie Invader 5R, chce dosáhnout rychlostní rekord více než 1000 km/h

Přidat na Seznam.cz

Raketový automobil Aussie Invader 5R se příští rok pokusí překonat pozemní rychlostní rekord, sdělil mluvčí projektu.

Zakladatel a designér Rosco McGlashan bude údajně pilotovat šestnáctimetrové devítitunové vozidlo s ocelovým rámem na cílovou maximální rychlost 1609 km / h. Zatímco místo ještě není dokončeno, počáteční testovací jízdy budou pravděpodobně probíhat v poušti Queensland nebo v Západní Austrálii.

Raketový automobil Aussie Invader 5R postavený týmem inženýrů z Perthu, je poháněn jedinou raketou s dvojím pohonem, která je údajně schopná vyprodukovat až 62 000 liber tahu. Pro srovnání to zhruba odpovídá výkonu 2128 hatchbacků Volkswagen Polo.

Interní počítačové modelování naznačuje, že z 0-100 km / h se vůz dostane za přibližně 1,1 sekundy, na 1609 km / h za méně než půl minuty. Během tohoto úseku raketa spálí přes 2,8 tun kapalného paliva a kyslíku při více než 1000 stupních Celsia.

foto / aussieinvader.com

35-palcová neúnavná kola vozidla, která váží 140 kg, jsou vyrobena z masivního hliníku, aby zvládly zátěž, která se přenese na vnější ráfky v plné rychlosti.

Pokud jde o zpomalení, proces je stejně náročný. Zatímco dosažení nejvyšší rychlosti bude na 5 km, k zastavení bude zapotřebí více než 13 km. Zpomalení bude dosaženo vícestupňovým nasazením vysokorychlostních hydraulických vzduchových brzd, padáků a nízkootáčkových kotoučových brzd.

„Jsme velmi přesvědčeni, že dokážeme překonat rekord, který v současné době dosahuje rychlosti 1223,7 km / h] a posunout ho na 1609 km / h. Věříme, že se jedná o nejlépe navržené auto, jaké se kdy pokusilo o rekord,“ uvedl Mark Read – mediální ředitel projektu.

foto / aussieinvader.com