Putin v Mercedesu sklidil posměch, když přijel zkontrolovat opravy mostu

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident se přijel osobně podívat na práce na mostě spojujícím Rusko s okupovaným Krymem. Na mostě také osobně řídil auto, které bylo viditelně německé. Za jízdu v mercedesu si Putin vysloužil posměšky zahraničních novinářů, kteří celou situaci okamžitě začali dávat do souvislosti s jeho vlastenectvím. Rusko se v poslední době snaží pod tlakem západních sankcí nastartovat svůj domácí automobilový průmysl a Čína ho následuje.

Most na Krym byl s velkou pompou otevřen v květnu 2018 a je ruskou chloubou, která se zapsala do historie jako nejdelší most v Evropě. V žebříčku ho přeskočil most Vasco de Gama v Portugalsku, který je dlouhý 19 kilometrů a byl postaven pro osobní silniční i železniční dopravu. O to větší šok zažili Rusové před necelými dvěma měsíci, kdy tato stavba vzplanula a záměrný výbuch most vážně poškodil.

Od té doby Rusové zahájili opravy, na které se nejnověji přijel podívat sám Putin. Byla to jeho první návštěva Krymu od vypuknutí války s Ukrajinou, napsal Berliner Zeitung. Místní televizní stanice při této příležitosti zveřejnily záběry ruské hlavy státu, jak po mostě přejíždí v automobilu značky Mercedes, jak uvádí server Berliner Zeitung.

Putin prý získal lepší představu o průběhu stavebních prací. Podle ruských médií se na opravený úsek mostu vrátil provoz. Oprava vozovky po útoku tak trvala necelé dva měsíce.

Video s Putinem okamžitě vzbudilo pozornost. Pozorovatelům neuniklo, že si ruský prezident pro svou cestu vybral německý mercedes, přestože se Rusko v poslední době snaží prosazovat „vlastní“ výrobu. Návrat Moskvičů nedávno vyvolal v mnoha evropských médiích posměch, ale automobiloví analytici už zvedají varovný prst a upozorňují, že celý projekt je třeba vnímat v širším kontextu. Nový Moskvič je skutečně krásnou ukázkou toho, jak Čína efektivně využívá další obrovský trh. A to není pro výrobce automobilů v EU příliš dobrá zpráva.

Zdroj: redakce, berliner-zeitung.de