První silnice v USA, která bude nabíjet elektromobily za jízdy, bude hotová příští rok

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli vzhledem k nákladům není rozumné stavět rozsáhlé dálnice, které by mohly bezdrátově nabíjet elektromobily, systém by mohl být užitečný pro autobusové linky, semafory nebo silnice, kde lidé tráví hodně času v zácpě, jak píše server TechSpot.

Izraelská společnost Electreon oznámila, že plánuje vybudovat první silnici v USA s možností bezdrátového nabíjení elektromobilů. Pilotní projekt má být dokončen příští rok v Detroitu ve státě Michigan a zpočátku bude dlouhý pouze jednu míli.

Silnice bude fungovat tak, že bude mít podzemní síť nabíjecích cívek, které se připojí k energetické síti, přičemž elektromobily budou muset mít při jízdě přes ně přijímač pro nabíjení. Systém bez aktivního přijímače nevyzařuje elektřinu, takže lidé a zvířata přecházející ulici nebudou zasaženi elektrickým proudem. Je také modulární, protože každá cívka je připojena k síti samostatně, takže výmol nezpůsobí, že celý nabíjecí systém bude nepoužitelný.

Výše poplatku za ujetý kilometr závisí na vozidle a rychlosti, kterou jede. Silnice sice baterii plně nedoplní, zejména s ohledem na její délku, ale mírně ji doplní, takže elektromobily mohou ujet větší vzdálenost, než budou potřebovat dobíjecí stanici. Přijímače mohou také navýšit účet, takže majitel vozidla může za elektřinu zaplatit později.

Zástupce společnosti Electreon tvrdí, že autobusové linky by byly skvělým místem pro zavedení tohoto systému nabíjení, protože jsou předvídatelné a opakují se. Dobře by mohly fungovat i oblasti s velkým dopravním přetížením, protože vozidlo by mělo čas na nabíjení při čekání v zácpě.

Nápad zní jako zvětšená verze systému Powerplay společnosti Logitech, který umožňuje nabíjet bezdrátovou myš během jejího používání pomocí speciální podložky.

Zdroj: techspot.com