Průlom pro automobily. Vědci zjistili, že je možné vyrábět vodík přímo z oceánu

Přidat na Seznam.cz

Vědci z australské University of Adelaide objevili novou metodu, která by mohla změnit způsob výroby vodíku. Umožňuje využívat vodu přímo z oceánu k efektivní výrobě tzv. zeleného vodíku pomocí elektrolyzéru. Zejména zelený vodík bude v budoucnu velmi důležitý pro celé odvětví dopravy, protože využívá obnovitelné zdroje energie a v mnoha případech by mohl nahradit ropu.

„Současné elektrolyzéry pracují na bázi vysoce čistého vodného elektrolytu. Zvýšená poptávka po vodíku, který by částečně nebo zcela nahradil energii vyráběnou z fosilních paliv, však výrazně zvýší nedostatek stále omezenějších zdrojů sladké vody,“ vysvětluje výzkumný pracovník Yao Zheng důvody, proč se snaží vyvinout nový přístup.

Očekává se přitom, že zelený vodík by mohl být významným přínosem pro přechod na ekologičtější zdroje energie. Je však stále otázkou, zda bude v budoucnu cenově dostupný. Očekává se, že do roku 2050 se poptávka zvýší až šestinásobně. V dnešní době je však stále drahá – stojí více než fosilní paliva.

Oceán jako řešení

Vědci jsou nyní možná blízko nalezení důležité odpovědi, která významně posune vývoj kolem budoucnosti vodíku. Nový objev také řeší obavy z nedostatku vody, které přetrvávají v souvislosti s ekologickým vodíkem. Odpověď má být océan. Vědci poukazují na to, že se jedná o téměř nevyčerpatelný zdroj, který tvoří 96,5 % zásob vody na Zemi.

„Jako surovinu jsme použili mořskou vodu, aniž bychom ji museli předem upravovat,“ zdůraznil Yao Zheng. Univerzitní tým mořskou vodu jednoduše filtroval, čímž odstranil pevné látky a mikroorganismy.

Dosavadní výsledky práce australského týmu jsou slibné. „Výkon komerčního elektrolyzéru s našimi katalyzátory provozovaného v mořské vodě se blíží výkonu platinových nebo iridiových katalyzátorů používaných v deionizované vodě vysoké čistoty,“ dodal Zheng.

Australský tým bude nyní pracovat na rozšíření celého systému o větší elektrolyzér, aby bylo možné řešení použít v komerčních procesech, jako je výroba vodíku pro palivové články.

Zdroj: redakce, Adelaide