Propouštění kvůli elektromobilitě? Továrna Fordu v Německu nemá co vyrábět a bude na prodej

Přidat na Seznam.cz

Ford oznámil rozhodnutí, kde bude od roku 2025 vyrábět nové elektromobily. Zaměstnanci v Německu nejsou s Američany spokojeni. Propouštění v zájmu elektromobility je prý nevyhnutelné. Ve výrobě je stále obrovský nedostatek polovodičů nebo jiných součástek.

Není pochyb o tom, že to automobilkám dělá vrásky na čele. Musí se vypořádat s nadbytečnými kapacitami a zároveň věnovat své úsilí úspěšnému přechodu na výrobu elektromobilů, jak si stanovily ve svých podnikových strategiích.

Ukazuje se, že elektromobilita může znamenat i méně pracovních míst v závodech jednotlivých automobilek. Čerstvým příkladem z tohoto týdne je Ford, který rozhoduje o místě pro výrobu nových elektromobilů. Podle všeho to nebylo snadné rozhodnutí, protože němečtí politici nabízeli pobídky v řádech stovek milionů eur. Vzhledem k tomu, že volba nakonec padla na španělskou Valencii, byli ohroženi zaměstnanci německé společnosti Saarloius a jejich pracovní místa. Podle deníku Süddeutsche Zeitung je celkem postiženo přibližně 4 500 zaměstnanců automobilky a dalších 1 300 pracovníků dodavatelských firem v okolí závodu.

Společnost neupřesnila, co se stane se zaměstnanci. Jisté je, že dvojice nových elektromobilů se bude od roku 2025 vyrábět ve Valencii. Hlavním faktorem jsou nižší výrobní náklady. Šéf evropské pobočky Fordu Stuart Rowley uvedl, že toto rozhodnutí neznamená konec závodu, a společnost mezitím vytvořila pracovní skupinu, která se bude touto otázkou zabývat. Na podrobnosti si však budeme muset počkat. Ve hře je také odprodej elektrárny, jak upozornil server Fordauthority.

Pro Ford by ukončení výroby v Evropě nebylo žádnou novinkou – ve Velké Británii propouští od roku 2019, stejně jako ve Francii. Dá se říci, že v případě Saarloiusu dochází ke snižování výroby a úsporám již několik let. Jen v letech 2020 a 2021 bylo zrušeno 600 pracovních míst a společnost poslala zaměstnance na tzv. „kurzarbeit“.

Zdroj: fordauthority.com, sueddeutsche.de