Prodej nových automobilů na Ukrajině vzrostl. Toto jsou jejich lídři

Přidat na Seznam.cz

Únor 2023 byl prvním měsícem od začátku plnohodnotné války, který vykazoval známky oživení ukrajinského automobilového trhu, jak informuje web Autoconsulting.

Minulý měsíc se na Ukrajině prodalo téměř 3,8 tis. nových automobilů, což je o 7 % více než v lednu, ale o 30 % méně než v únoru loňského roku. Jde o pokles, který se však snižuje, protože téměř celý loňský rok chybělo automobilovému trhu 60-65 % předloňských prodejů.

Odborníci upozornili, že v roce 2023 dojde k výraznému přeformátování automobilového trhu. Roste vliv prémiových značek. V únoru se BMW drželo na pátém místě již druhý měsíc po sobě. V první desítce je také značka Mercedes-Benz.

Toyota suverénně vede automobilový trh, i když v únoru ztratila dynamiku, kterou vykazovala v lednu. Na druhém místě se stabilně drží Volkswagen, který těží z dodávek elektromobilů z čínského trhu.

Silný růst v únoru vykázal také Renault, který se s podílem 10,7 % vrátil do čela trhu a své prodeje v únoru zvýšily také značky Škoda, Honda a Hyundai. Zároveň nerostou prodeje čínských značek automobilů, protože na trhu jsou atraktivní nabídky šedých prodejců.

Celkově již autobazary prodaly za 2 měsíce 7,3 tis. nových vozů, což je o 33 % méně než loni.

Jak bylo uvedeno, Ukrajinci si v roce 2022 koupili 37,9 tis. nových automobilů. Ve srovnání s rokem 2021 se trh s novými automobily snížil o 63 % a dosáhl nejnižší úrovně od začátku století.

Zdroj: redakce; Autoconsulting