Prodej elektromobilů v Evropě poprvé v historii předstihl prodej vozidel s dieselovým pohonem

Přidat na Seznam.cz

Přechod na vozidla poháněná bateriemi zaznamenává rekordní růst díky vládním dotacím a emisním předpisům, informuje server Financial Times.

Podle údajů, které pro Financial Times zpracoval nezávislý automobilový analytik Matthias Schmidt, byla více než pětina nových vozů prodaných na 18 evropských trzích poháněna výhradně bateriemi, zatímco dieselové vozy včetně dieselových hybridů tvořily necelých 19 % prodejů.

Díky štědrým vládním dotacím v Německu i jinde a přísným předpisům zavedeným v roce 2020, které nutí výrobce v EU prodávat více nízkoemisních vozidel, prodeje elektromobilů neustále rostou. Tento trend se zrychlil v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy Tesla prokázala, že je schopna se lépe než konkurenti přizpůsobit problémovým dodávkám polovodičů, a vyrobila rekordních 309 000 elektromobilů.

Také evropské automobilky v prosinci tlačily na prodej elektromobilů, aby snížily uhlíkovou stopu celého vozového parku a vyhnuly se pokutám z Bruselu poté, co během krize v dodavatelském řetězci upřednostnily výrobu nejziskovějších modelů, především silně znečišťujících aut typu SUV.

Prodej dieselových vozů trvale klesá od doby, kdy bylo zjištěno, že Volkswagen podváděl při testech emisí u dieselových motorů instalovaných v 11 milionech vozidel. V té době tvořily dieselové modely výrazně nadpoloviční většinu vozů dodaných v 18 sledovaných evropských zemích.

Samotný Volkswagen si v loňském roce udržel pozici vedoucího výrobce elektromobilů v západní Evropě, když v roce 2021 prodal v regionu více než 310 000 modelů poháněných bateriemi z celkového počtu 3,5 milionu.

Zatímco řada nových elektrických modelů lákala nové zákazníky, zákazy pro starší dieselové vozy v některých městech a zvýšené daně na naftu na klíčových trzích prodej dieselových vozů dále poškodily, dodal Schmidt.

Zdroj: ft.com