Proč měnit i olejový filtr? Je stejně důležitý jako samotný motorový olej

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že výměna olejového filtru není nutná, protože jste s motorovým olejem neujeli mnoho kilometrů a vizuálně se vám zdá čistý? Omyl, je čistý díky dobře fungujícímu olejovému filtru. Filtrační kazeta zachycuje všechny mechanické nečistoty, které vznikají v motoru již z principu jeho fungování. Filtr tak zabraňuje mechanickému poškození pohyblivých částí motoru. Aby však fungoval, musí být nový olejový filtr vždy měněn s novým motorovým olejem, jak píše server Champion.

Motorový olej plní v motoru několik velmi důležitých funkcí. Základem je samozřejmě mazání, tj. snížení tření mezi pohyblivými částmi (což snižuje ztráty třením i opotřebení), ale nesmíme zapomínat ani na chlazení součástí a povrchů, které nejsou v kontaktu se vzduchem nebo chladicí kapalinou, utěsnění pracovních prostorů mezi pohyblivými částmi motoru, snížení hlučnosti, ochrana kovových částí motoru proti korozi a v neposlední řadě motorový olej čistí motor zevnitř, tj. odstraňuje část abrazivních látek, usazenin a zbytků spalování. Kromě postupné chemické degradace se tak motorový olej během provozu postupně plní mechanickými nečistotami.

Když je čistota víc než polovina života

Z toho, co bylo napsáno, je zřejmé, že motorový olej musí být během servisního intervalu v motoru čištěn. Vhodný olejový filtr slouží k tomuto účelu tím, že zabraňuje předčasnému znehodnocení motorového oleje pevnými cizími částicemi, jako je kovový otěr, saze, prach atd. Dobrý olejový filtr dokáže z motorového oleje oddělit i velmi malé částice, a tím prodloužit intervaly výměny oleje v motoru. Jeho filtrační kazeta se skládá z jemného, ale pevného papíru, který je schopen odstranit z oleje nečistoty o velikosti až 10 μm, aniž by se zvýšil průtokový odpor nad 0,03 MPa (u nového).

Olejový filtr je proto natolik důležitý, že je třeba dbát na jeho pravidelnou výměnu (vždy s novým motorovým olejem) a nenechat se zmást tím, že se právě vypuštěný motorový olej zdá být stále čistý. Je důležité si uvědomit, že pouze čistý olejový filtr může dobře filtrovat a plnit svou ochrannou funkci. Pokud jste jej nevyměnili a jeho filtrační vložka se časem zcela ucpe, laik to pozná jen velmi těžko. Filtr je vybaven přetlakovým ventilem, který zabraňuje jeho úplnému ucpání a ani v takovém případě nepřeruší přívod motorového oleje do mazacího systému. Rozdíl je však v tom, že olej filtrem pouze protéká, aniž by byl filtrován přes účinnou filtrační vložku. V takovém případě se nebezpečně blížíte mechanickému poškození motoru a následným vysokým servisním nákladům.

Za zmínku také stojí, že každý kvalitní olejový filtr je vybaven účinným uzavíracím ventilem, který udržuje tlak v olejovém systému i po vypnutí motoru a vypnutí olejového čerpadla (důležité například pro hydraulicky ovládané napínáky rozvodového řetězu). Pokud tedy váš motor používá rozvodový řetěz, je pro něj čistý motorový olej o to důležitější a chrání nejen samotný klikový mechanismus, ale také rozvodový řetěz (maže řetěz a ve spojení s pružinami udržuje napínáky rozvodového řetězu v potřebném předpětí i při vypnutém motoru).

Zdroj: championautoparts.eu