Připravte se na konec karet. Za chvíli je nebudeme muset vytahovat z kapsy

Přidat na Seznam.cz

Ještě nedávno jsme si neuměli představit opustit domácnost bez hotovosti, ale dnes ji u sebe má již málokdo. Většina lidí používá k placení karty a dokonce je už i minimum obchodníků, u kterých se nedá kartou zaplatit.

Dnes nejenže využíváme k placení karty, ale dokonce i telefony nebo chytré hodinky. Platíme tzv. “bezdotykově”.  Fyzickou platební kartu využívá stále méně lidí.

Platební karty v Česku

V České republice se platební karty používají od roku 1992, kdy Česká republika ještě doháněla státy západní Evropy.

„Propojení místní platební sítě se západním finančním světem se v České republice podařilo už v únoru 1992 a byl to první takový počin v zemích bývalého východního bloku,”

uvádí Martin Dolejš, ředitel rozvoje prodeje společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Dneska už fyzické karty jsou vidět minimálně, spousta z nás využívá placení hodinkami, mobilními telefony nebo náramky.

„Dnes už podle našich dat takový způsob placení vyzkoušelo 44 % Čechů,“ 

dodává Martin Dolejš.

Karty ale dnes již neslouží pouze jako platební, využíváme je jako vstupenky, osobní průkazy či průkazky na MHD, a to vše díky použitým čipům. Také by karty měly být ekologičtější od roku 2028. Měly by se začít vyrábět z recyklovaného plastu.

Placení bezkontaktními platebními kartami je dokonce bezpečnější, ale stále musíme dodržovat pravidla jako:

  • skrýt PIN kód
  • nesdělovat NIKOMU své údaje
  • nereagovat na podvodné SMS a volání
  • být obezřetní a opatrní

Lidé všeobecně dávají přednost tomu, co je rychlé, spolehlivé, jednoduché a bezpečné. Podle ipadia.gr by měly být platební karty minulostí už od roku 2030, kdy by měla karty nahradit biometrie.

Platební karty podle idnes.cz dneska používá více jak devadesát procent Čechů a celkový počet transakcí platebními kartami meziročně vzrůstá více než o osmnáct procent.

Žena u bankomatu.
Jak dlouho si ještě budeme muset pamatovat PIN kódZdroj Shutterstock

Bezpečnost s biometrií

Bezpečnost na prvním místě a to, že je biometrie bezpečnější než všechna hesla, která se dají uhodnout nebo dekódovat. Podle idnes.cz si americké banky uvědomují, že hesla již nejsou bezpečná, proto čím dál víc finančních ústavů začíná využívat biometrii.

V České republice banky využívají především bometrické podpisy, kdy je tento způsob podepisování časově i administrativně méně náročný, a dokonce šetrnější k životnímu prostředí.

Jako první jej na českém trhu představila GE Money Bank, dnes Moneta Bank.

„Dokážeme automaticky porovnat podpis klienta s uloženým podpisovým vzorem a tím ho ověřit,“ vysvětluje pro idnes.cz mluvčí banky Lucie Policarová.

Ukrást biometrické údaje je mnohem těžší, než odcizit osobní údaje nebo hesla.

Bioemtrie
Je biometrie nezbytná budoucnost Zdroj Shutterstock

„Věříme, že éra hesel končí,“ citují The New York Times Toma Shawa, viceprezidenta USA pro vyšetřování finančních zločinů. „Uvědomili jsme si, že kvůli narůstajícímu trendu odcizování dat se jich musíme vzdát,“ dodal.

Dalším faktorem nahrávající biometrii je fakt, že lidé si nechtějí pamatovat všechna hesla a PIN kódy. Jak je známo lidé raději nakupují, než platí, proto musí být placení, co nejlehčí a nejrychlejší, aby si to nestihli rozmyslet.

“Představte si, že jedete taxíkem, vystoupíte a automaticky se vám strhne platba. Vy si jen zkontrolujete v aplikaci, zda vše proběhlo v pořádku. To není daleká budoucnost.”

Podle ipaidia.cz, Amazon a Apple jsou ti, kteří zavedli biometrii s Face ID, dále by k ověřování pomocí biometrie, měla sloužit dokonce i celá dlaň. 

Z toho je jasné, že budoucnost placení je v biometrii, kdy se ještě dneska stále kombinuje s klasickým zabezpečením v podobě hesel a PIN kódů. Kdy v bance  sice přihlásíte otiskem prstu k účtu, ale převod peněz musí klient potvrdit tradičním heslem.

Zdroje: idnes.cz, ipaidia, The New York Times