Připravte se, EU chystá změny. Běžný řidičský průkaz pro těžší vozidla a řidičská zkouška na trenažéru

Přidat na Seznam.cz

V Bruselu se chystají nová pravidla pro řidičské průkazy, která by mohla v budoucnu přinést významné změny. Největší německý autoklub ADAC připravil přehled těchto zajímavých novinek. Pokud budou schváleny na úrovni EU, dotknou se i českých motoristů. Jednou ze změn je možnost skládat praktickou zkoušku v autoškole alespoň částečně na trenažéru. Další se týká například řízení těžkých vozidel nad 3,5 tuny, konkrétně karavanů.

V civilním letectví je to běžná praxe – budoucí piloti velkých dopravních letadel absolvují část výcviku na simulátoru. V rámci připravované reformy řidičských průkazů, na které pracuje EU, by se tato možnost mohla objevit i u zkoušek v autoškolách. Přehled chystaných novinek najdete níže.

U obytných vozů nad 3,5 tuny

„Klasický“ řidičský průkaz skupiny B se v současné době vztahuje na motorová vozidla do maximální přípustné hmotnosti 3,5 tuny. Některé karavany jsou však příliš těžké, a proto je dnes nemohou řídit držitelé řidičského průkazu na osobní automobil. To by se mohlo změnit v rámci nového povolení pro celkovou hmotnost 4,25 tuny.

Jednotná licence pro motocykly

Pokud vlastníte nejběžnější typ řidičského průkazu „B“, opravňuje vás k řízení motocyklů s objemem motoru do 125 cm3 a automatickou převodovkou. To však platí v rámci naší země a ostatní země mají svá vlastní pravidla. Brusel je chce sjednotit a umožnit řidičům ve všech členských státech cestovat přes hranice na motocyklech do objemu 125 cm3, aniž by museli kontrolovat předpisy a obávat se sankcí.

Výběr autoškol v různých zemích

Žáci autoškol dnes nemohou skládat teoretické a praktické zkoušky v různých členských státech EU. V budoucnu by to mělo být povoleno, ale na podrobnosti si budeme muset počkat. Brusel však tímto návrhem údajně zohledňuje skutečnost, že Evropané se stále častěji stěhují mezi zeměmi, ať už za prací nebo do škol.

Diskutuje se také o dalším celoevropském pravidle, které by umožnilo zahájit praktickou výuku řízení, tj. výuku v autoškolách, až po složení teoretické zkoušky, jak uvádí server ADAC.

Velmi zajímavou novinkou, kterou se v budoucnu jistě vyplatí sledovat, je možnost skládat praktickou zkoušku na řidičský průkaz částečně na trenažéru. Pokud toto opatření projde, bude samozřejmě otázkou, do jaké míry ho jednotlivé členské státy uvedou do praxe.

Zdroj: redakce, adac.de