Přestaňte vyhazovat tuto věc do koše. Zbaví vás vlhkosti doma zadarmo
Podzim a nadcházející zima s sebou kromě nízkých teplot přinesou také vysokou vlhkost. Tu lze pocítit v každé domácnosti a zbavit se jí nebývá snadné. Využít k tomu můžete drahé odvlhčovače nebo jednu levnou surovinu, kterou máte určitě doma.
Vlhkost v domácnosti je problémem, který se v tomto sychravém období týká snad každého. Poznáte ji například díky vodě vysrážené na oknech, která se objeví nejčastěji ráno, ale i podle pomaleji schnoucího prádla.
Tento problém ale nezůstává jen u těchto “drobných příznaků”. S vysokou vlhkostí totiž přichází celá řada plísní, alergenů a zdravotních potíží – ty zatěžují především alergiky a astmatiky. Plísně se navíc mohou množit na nábytku nebo stěnách a nadělat tak vysoké materiální škody.
Proč a jak minimalizovat vlhkost v domácnosti
Vlhkost v domě tedy není nic, co bychom měli ignorovat. Jak se jí ale zbavit?
Základem je pravidelně větrat a topit. Každé ráno a večer otevřete okna dokořán alespoň na pět minut. Učiňte tak i v případě, že venku mrzne. Po vyvětrání zapněte topení a místnosti dobře vytopte.
Většina vlhkosti ale vzniká přímo v domě. Je to kvůli vaření, sprchování, sušení prádla a podobně. Udává se, že čtyřčlenná rodina tímto způsobem dostane do vzduchu až 12 litrů vody. Při vaření tedy využívejte digestoř, koupelnu po sprchování řádně vyvětrejte otevřením okna nebo zapnutím větráku. Nenechávejte otevřené dveře od koupelny, dokud se dobře nevyvětrá (ovšem za předpokladu, že se v ní okno nebo ventilátor nachází). K sušení prádla se v zimě doporučuje využívat sušičku.
V boji s vlhkostí vám pomohou různé odvlhčovače. Ty výkonnější jsou elektrické a zapojují se do sítě. V domácnostech se ale častěji využívají různé plastové odvlhčovače, do kterých se umístí speciální tableta nebo jiná náplň. Ta má za úkol pohlcovat vlhkost ze vzduchu a přeměňuje ji nejčastěji na gel. Nevýhodou těchto odvlhčovačů jsou vyšší pořizovací náklady i další výdaje spojené s nákupem tablet.
Jak se zbavit vlhkosti díky kávě
Chcete-li za drahé odvlhčovače ušetřit, koukněte do spíže. V ní se totiž často skrývají hotové poklady, které pomohou snad se vším v domácnosti – od úklidu, přes hubení škůdců na zahradě, až právě po odstranění vlhkosti ze vzduchu.
K tomu dobře poslouží kávová sedlina. Tu je nejdříve nutné nechat dobře vyschnout. Pak jí naplňte plátěné pytlíčky nebo lógr umístěte jen tak na misky. Ty potom strategicky položte například na okenní parapety, do kuchyně, koupelny nebo zkrátka tam, kde se u vás vlhkost nejvíce drží.
Kávová sedlina je nejen skvělým přírodním odvlhčovačem, ale také účinně pohlcuje pachy. Misku s lógrem můžete umístit třeba i do lednice, pytlíčky zase do skříně. zeny.iprima.cz
Kromě kávy lze pro tyto účely využít i jiné suroviny z kuchyně. Skvělá je například obyčejná sůl, ale i jedlá soda nebo rýže.
Kávová sedlina jako pomocník v domě i na zahradě
Pijete-li hodně kávy a všechen lógr k pohlcování vlhkosti nevyužijete, určitě jej nevyhazujte. Káva má totiž mnohem širší využití v domácnosti. Na co se hodí?
- Hnojivo pro pokojové rostliny, borůvky i hortenzie,
- prevence i účinná zbraň proti škůdcům na rostlinách,
- výroba domácí kosmetiky, především pleťového a tělového peelingu nebo exfoliačních mýdel,
- přírodní čistič povrchů nebo připálených hrnců (s přehledem nahradí tekutý písek),
- doplněk pro kompost, který přiláká žížaly.
Pro tato využití je ale nezbytné lógr správně připravit a skladovat. Ať už se jedná o sedlinu z turecké kávy nebo automatického či pákového kávovaru, vždy bychom měli sedlinu ihned vytáhnout z nádoby a co nejdříve vysušit. V kávovarech už bývá téměř bez vody, z “turka” je dobré ji ještě nechat okapat v sítku. Následně lógr rozložíme například na plech s pečicím papírem a necháme vyschnout. Poté skladujeme v uzavíratelné nádobě nebo ihned využijeme.
Zdroje: zeny.iprima.cz, Materialtimes.com, Idnes.cz