Překvapení! Lada Niva Legend nekončí, naopak dostane výkonnější motor 1.8 16V

Přidat na Seznam.cz

Automobilka AvtoVAZ v Togliatti rozhodně neprožívá lehké období, ale i přesto nezastavuje vývoj nových verzí a modelů. Některé vznikají spíše jako ctnost z nutnosti, jiné naopak překvapují. Jedním z výše zmíněných překvapení je klasická Niva. Lada Niva Legend nekončí, namísto omezení výroby se těší plnému zdraví a automobilka ji naopak obdařila výkonnějším motorem 1.8 16V, jak píše server Lada Online.

Lada Niva je auto, které přežije snad všechno. A nemluvíme jen o jeho schopnosti zvládnout nízkou nebo téměř žádnou údržbu, ale také o jeho trvanlivosti z obchodního hlediska. Je to rok 2022, a přestože už by měl být několikrát mrtvý, stále se těší dobré fyzické kondici. A aby toho nebylo málo, nejenže AvtoVAZ stále plně počítá s její přítomností na výrobních linkách, ale konstruktéři jí dokonce brzy dopřejí výkonnější motor. Podle všeho o Lada Niva Legend ještě nějakou dobu uslyšíme.

Silnější motor a tišší ventilátory

Lada Niva Legend je velmi specifický vůz, jehož design pochází z první poloviny sedmdesátých let. Tomu samozřejmě odpovídá i skelet, jeho pevnostní a prostorové poměry a nemožnost instalace mnoha moderních bezpečnostních asistentů. Konstruktéři však mohou pokračovat v instalaci nového motoru. I to má svá omezení, ale pod přední kapotou mají vlastní čtyřválec VAZ 21179 (1,8 16V). Nebylo to však snadné, konstruktéři museli podélné konstrukci přizpůsobit nejen proporce pod kapotou vozu, ale i samotnou pohonnou jednotku.

Chladič s tiššími ventilátory (z modelu Niva Travel) byl namontován před motor, zapracovalo se na nižší spotřebě motorového oleje (s čímž měl údajně původní VAZ 21179 problémy), a protože je celý motor s příslušenstvím a upraveným sacím potrubím větší, muselo být z motorového prostoru vyjmuto rezervní kolo. Výsledkem je maximální výkon 90 kW (122 koní) a točivý moment 170 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h se podle výrobce zkrátilo o 5 s a trvá 12 sekund. Takto motorizovaná Niva Legend dostane označení Sport a součástí úprav bude i jiné nastavení podvozku. Bude se vyrábět v malých sériích spolu se standardními verzemi 1,7 MPi a na trhu by se měl objevit v první polovině roku 2023.

Zdroj: redakce, ladaonline.ru