Překročil maximální povolenou rychlost o 30 km/h, policie mu udělila pokutu skoro 3 miliony. Jak je to možné?

Přidat na Seznam.cz

Jel 82 km/h, ale mohl jet maximálně 50 km/h. Překročil maximální povolenou rychlost o něco více než 30 km/h. Nic tak mimořádného, řeknete si možná, protože takhle jezdí po silnicích spousta lidí. Pokuta, kterou zaplatí, však dalece převyšuje všechny tarify policie v Česku. Řidič musí zaplatit 121 tisíc eur, v přepočtu cca 2,8 milionů Kč. Spolu s tím mu finská policie na 10 dní odebrala řidičský průkaz. Známe důvod, proč byl finanční postih tak přísný.

Představte si, že dostanete pokutu ve výši, za kterou byste si běžně koupili několik průměrných aut. Takový případ se stal nejnověji ve Skandinávii.

Finsko je proslulé tím, že pokuty za dopravní přestupky se udělují nejen podle jejich závažnosti, ale také podle faktorů, jako je příjem a průměrný výdělek řidiče, který porušil zákon. V tomto případě se jednalo o vysoce postaveného manažera Anderse Wiklöfa, který působí například i v logistice a zjevně nemá hluboko do kapsy. Policie proto rozhodla, že za přestupek zaplatí pokutu ve výši 121 000 eur, v přepočtu cca 2,8 milionů Kč.

Pokud vás stále zajímá, proč byla pokuta tak vysoká, vězte, že v případě dotyčného řidiče nešlo o první přestupek. Naopak, motorista je poměrně štědrým dárcem do státní kasy. Policie zřejmě usoudila, že předchozí sankce neměly dostatečně preventivní účinek, a udělila řidiči poslední pokutu.

Zdroj: redakce, Denik