Předražené Rusko. Tolik se dnes platí za auto

Přidat na Seznam.cz

SUV si v Rusku může dovolit jen smetánka. Od začátku letošního roku se ceny vozů tohoto typu zvýšily až o 56 procent. A to i v případě jednoduchých modelů, píše server Autokult.

1 milion 859 tisíc rublů, tedy asi 710 000 Kč. Tolik zaplatí průměrný Rus, pokud chce jezdit nejpopulárnějším SUV v zemi Hyundai Creta. Nedělejte si iluze. Z evropského pohledu jde o jednoduchý kompaktní vůz s archaickým atmosférickým motorem pod kapotou. Jenže na začátku roku stál stejný vůz ekvivalent zhruba 495 000 Kč.

Stále se nejedná o nejvyšší nárůst, protože tento titul získal neznámý čínský Haval Jolion, jehož cena se aktuálně pohybuje kolem 830 000 Kč, zatímco ještě před pěti měsíci stál přibližně 530 000 Kč.

Nissan Qashqai nebo Mazda CX-5, které jsou v Evropě populární, zdražily o zhruba 40 procent a stojí až 990 000 Kč. Zajímavé je, že nejvíce zaplatí zákazníci Mitsubishi, kteří se rozhodnou pro hybridní Outlander. Zde byl překročen limit tří milionů rublů, tedy cca 1,1 milionů Kč.

Podle čeho se tedy může Rus, který hledá nejlevnější SUV, rozhodnout?

Zůstane mu domácí výrobek, konkrétně Lada Niva Travel za zhruba 385 000 Kč. Nejedná se o klasickou Nivu z doby před půl stoletím, ale za airbag spolujezdce a klimatizaci se stále připlácí. Motor je jeden a má 80 koní.

A situace se ještě zhorší. Závody Lada nemají žádnou elektroniku, takže začaly vyrábět vozy s motory, které splňují normu Euro 2 pro emise výfukových plynů, zavedenou v Evropě v roce 1997. Navíc nemají systémy ABS ani ESP. Agrese proti Ukrajině vrátila ruský automobilový průmysl nejméně o několik desetiletí zpět.

A to doslova. Závody a infrastrukturu, kterých se Renault zbavil v rámci svého odchodu z Ruska, převzal stát. Součástí plánu je obnovení značky Moskvič. Zajímavé je, že přibližně třetina dotázaných Rusů nevěří, že „nová“ továrna má nějakou šanci. 10 % si myslí, že myšlenka reaktivace značky je směšná. Každý osmý si myslí, že situace v Moskviči bude horší než za předchozích majitelů.

Zdroj: autokult.pl