Pravidlo 5 minut by měl znát každý řidič. V autě s klimatizací je nezbytné

Přidat na Seznam.cz

Louže pod autem nemusí vždy znamenat problém s autem nebo drahou opravu. Příkladem je voda kapající z klimatizace. Je však také signálem, že se hromadí ve ventilačním systému a z dlouhodobého hlediska může vést k tvorbě plísní, píše server Firestone. Ale existuje řešení.

S příchodem astronomického jara dorazilo do Česka slunce a vyšší teploty. Mnoho lidí proto začne častěji používat klimatizaci, i když to má zdravotní rizika v podobě prudkých změn teplot ve voze a mimo něj. Zabývejme se však otázkou častějšího používání klimatizace.

Proč při používání klimatizace kape voda zpod vozu? Je to důsledek velkého rozdílu teplot mezi okolím a součástmi systému. Po jízdě je výparník, který se nachází v blízkosti ventilátoru, stále studený a chladivo se k němu přestane dostávat.

V důsledku toho ventilátor nezachytí chlad a tento teplotní rozdíl způsobí, že na dosud chladném výparníku začne kondenzovat voda. Ale nejen navenek, ale i uvnitř. V důsledku toho se v systému hromadí a takové prostředí je ideální pro rozvoj plísní. A ty mohou mít vliv nejen na nepříjemný zápach v autě, ale také na naše zdraví.

Jak to lze řešit?

Hromadění vody v systému můžete napravit mimo jiné tím, že asi 5 minut před koncem jízdy vypnete klimatizaci. Poté se výparník vysuší pomocí ventilátoru. Před opuštěním vozu je také vhodné na 1-2 minuty zvýšit teplotu.

Tím nejen omezíme růst plísní nebo hub, a tím se zbavíme nepříjemných pachů, ale také se lépe tepelně připravíme na venkovní podmínky. Velké teplotní rozdíly mají také negativní vliv na naše zdraví – proto je lepší vystupovat z mírně vyhřátého auta než ze silně ochlazeného.

Přestože je pro některé lidi obtížné pamatovat na pravidelné vypínání klimatizace a jiným to za snížení komfortu nestojí, stojí za to to alespoň experimentálně vyzkoušet. Plísně i velké teplotní rozdíly jsou zdraví škodlivé. A vlhkost sama o sobě není v autě nikdy vítaným hostem.

Zdroj: firestonecompleteautocare.com