Pozor, sledují více než rychlost! Nové policejní radary sledují řidiče a rozdávají pokuty
V moderní Evropě jsme si zvykli na to, že policejní radary na měření rychlosti jsou schopny automaticky zaznamenávat a posílat pokuty. Taková technologie nejčastěji číhá na řidiče, kteří překračují maximální povolenou rychlost. V sousedních zemích se však stále častěji objevují také automatické kontroly například za nezapnuté bezpečnostní pásy nebo používání mobilního telefonu za jízdy. Právě tento nový druh radarů nedávno vyvolal rozruch v Německu, jak uvedl server Ruhr24.
Potvrzují to různé studie, řidiči si ho v mnoha případech uvědomují, a přesto k němu dochází. Mobilní telefony rozptylují pozornost řidičů a vedou k mnoha zbytečným úmrtím a zraněním na silnicích ve všech zemích světa. Používání moderních technologií, jako jsou mobilní telefony, při řízení zvyšuje riziko nehody o 50 %.
Němci se rozhodli, že chtějí účinněji potírat řidiče, kteří nelegálně používají chytré telefony, a nedávno otestovali zařízení nazvané Monocam. Policisté v německé spolkové zemi Porýní-Falc nebyli první, kdo takové zařízení zavedl do praxe. Ve skutečnosti bylo původně vyvinuto v Nizozemsku a tamní místní orgány ho používaly. Co se týče německého testu, první provinilci již byli potrestáni, ale několik z nich se s tím odmítlo smířit a obrátilo se na soud.
Nespokojení řidiči neměli námitky proti zařízení jako takovému, ale nelíbilo se jim, že pro nasazení Monocamu na silnicích neexistuje žádný právní základ. Německý soud jim v tomto bodě dal za pravdu a dodal, že by se tento problém měl v budoucnu napravit, ale zároveň potvrdil stávající pokuty (100 eur) pro motoristy.
V daném řízení tak soud povolil použití nových radarových snímků jako důkazu proti řidičům s odůvodněním, že motoristé musí obecně počítat s tím, že budou při jízdě kontrolováni a „viděni“ státními orgány. Nespokojení řidiči se nyní pravděpodobně odvolají k vyššímu soudu, aby původní rozsudek přezkoumal.
Problém v legislativě
O tom, zda bude mít nový kamerový systém na německých silnicích i dlouhodobou budoucnost, rozhodne místní ministerstvo vnitra v Porýní-Falci. Pro trvalé nasazení těchto zařízení by bylo zapotřebí i nových zákonů upravených speciálně pro tento účel.
Dieter Kugelmann, nejvyšší úředník zodpovědný za problematiku ochrany osobních údajů ve spolkové zemi, vidí jako reálnou možnost vytvoření nového samostatného zákona, který by výslovně umožňoval používání speciálních radarů Monocam.
Zdroj: redakce, ruhr24.de