Pozor na motocyklisty na silnicích, nehody mohou mít fatální následky

Přidat na Seznam.cz

S prodlužujícími se slunečnými dny se na silnicích objevuje stále více motocyklů. Stejně jako motocyklisté vyjíždějí na začátku jara na silnice, přibývá i jejich nehod. Následky jsou často fatální a nároky na náhradu škody na zdraví mohou dosáhnout vysokých částek, jak napsal server Autonoviny.

Podle policejních statistik jsou každoročně při dopravních nehodách usmrceny desítky motocyklistů a jejich počet každoročně roste. V porovnání s řidiči automobilů jsou motocyklisté mnohem zranitelnější, a proto jim při srážce nebo havárii hrozí vážné trvalé zranění nebo smrt.

Ochranné oblečení a helma by proto měly být samozřejmostí, stejně jako kontrola technického stavu motocyklu po zimě,“ řekl manažer pojištění motorových vozidel UNIQA Jan Kimmer.

Policie také vyzývá zejména nezkušené mladé řidiče, aby každý rok jezdili opatrně a před výjezdem na silnici a po zimní sezóně absolvovali několik cvičných jízd.

Řidiči automobilů si motocyklů během jízdy často nevšímají

Podle statistik pojišťovny UNIQA je nejčastější příčinou srážek s motocyklisty na silnicích nepřiměřená rychlost nebo nedodržení potřebné vzdálenosti mezi vozidly. Ze škod, které motocyklisté nezpůsobí, je často problém v tom, že řidiči automobilů nejsou po zimě na motocyklisty na silnicích zvyklí a při vjezdu do křižovatky, předjíždění nebo odbočování si jich jednoduše nevšimnou.

Doporučujeme proto řidičům, aby zejména v tomto ročním období ještě pečlivěji sledovali zpětná zrcátka a situaci kolem vozidla, protože dvoukolový motocykl může rychle „proklouznout“ mezi auty a řidiči ho mohou snadno přehlédnout.

Nepleťte si silnici se závodní dráhou a nejezděte rychleji, než je povoleno

  • Při vjezdu do zatáčky dbejte zejména na přiměřenou rychlost, protože ve vysoké rychlosti můžete narazit do protijedoucích vozidel.
  • Uvědomte si, že zejména na jaře se na silnicích střídají suché a mokré úseky, povrch je stále studený a přilnavost pneumatik je horší.
  • Zejména v noci používejte odrazky, abyste byli na silnici lépe vidět.
  • Před předjížděním buďte předvídaví a věnujte pozornost tomu, zda vás řidič vozu zaregistruje ve zpětném zrcátku.
  • Nezapomeňte dodržovat bezpečnou vzdálenost – motocykl má delší brzdnou dráhu, a pokud auto před vámi nečekaně zabrzdí, hrozí nebezpečí srážky.

Nejezděte na motorce bez pojištění

Počet motocyklů na Slovensku každoročně roste, což dokazují i statistiky UNIQA. Počet pojištěných motocyklů roste, zatímco počet malých motocyklů klesá, na rozdíl od středních motocyklů, jejichž počet roste. A nejrychleji roste pojištění nejsilnějších motocyklů.

Jen za poslední rok se povinné pojištění motocyklů (PMS) zvýšilo o více než 10 %. Pojišťovny doporučují nepodceňovat pojištění, které musí mít ze zákona uzavřeno každé motorové vozidlo s přidělenou registrační značkou, včetně motocyklů. Neměli by na něj zapomínat ani lidé, kteří motorku používají pouze k rekreační jízdě.

„Pokud řidič nepojištěného vozidla způsobí nehodu, při které vznikne škoda na zdraví nebo majetku někoho jiného, bude muset zaplatit náhradu škody z vlastní kapsy,“ upozorňuje Jan Kimmer z UNIQA.

Jednorázové odškodnění, zejména za újmu na zdraví, často dosahuje vysokých částek a v některých případech pojišťovna vyplácí rentu za doživotní invaliditu z PZP po mnoho let.

Zdroj: autonoviny.sk