Potvrzeno! Nová Škoda Superb a Kodiaq přijdou na trh v roce 2023. Vyrábět se budou i na Slovensku

Přidat na Seznam.cz

Škoda Superb je na trhu v aktuální třetí generaci od roku 2015. Zatímco facelift přišel v květnu 2019, vlajkový model značky se vyrábí již osmým rokem. Stejně tak Kodiaq, který se světu ukázal rok po současném Superbu, tedy v roce 2016. Je proto pochopitelné, že jejich životní cyklus se chýlí ke konci a v letošním roce je nahradí zcela nová generace. To ostatně potvrdila i sama automobilka ve své zprávě o prodejích za uplynulý rok. 

Pro značku Škoda to bude velký rok. Oficiálně potvrdila, že představí novou generaci velmi důležitých modelů Superb a Kodiaq, které jsou na trhu již poměrně dlouho a potřebují nový život. V roce 2023 však slibuje také facelift modelů Kamiq a Scala. Máme se na co těšit. „Letos máme několik slibných novinek: novou generaci modelů Kodiaq a Superb a facelifty modelů Kamiq a Scala. Kromě toho je naše elektronická ofenziva v plném proudu. Již v roce 2026 uvedeme na trh tři nové plně elektrické modely a další budou následovat,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu.

Nová Škoda Superb se bude vyrábět na Slovensku

Před časem zástupci Škody prozradili, že nový Superb se bude dodávat v tradičních karosářských variantách, tedy liftback a kombi. Bude postaven na evoluční platformě MQB. To však tak docela neplatí pro jeho koncernového příbuzného, VW Passat. Nový Superb se skutečně bude dodávat s novým Passatem, ale pouze ve verzi kombi. Začátkem loňského roku automobilka tento sedan vyřadila z nabídky. Poprvé tak bude VW dvojčetem Škody, a ne naopak. Obě vozidla se budou vyrábět v Bratislavě. Mimochodem, očekává se, že Superb opět mezigeneračně poroste, za což může především Octavia. Ten se s každou další generací zvětšuje a automobilka potřebuje trochu zřetelněji oddělit Superb od Octavie.

O novém Kodiaqu toho víme podstatně méně, ale očekává se, že jeho příchod naznačí novou generaci VW Tiguan, který je v současné podobě na trhu stejně dlouho jako Kodiaq. Oba modely byly před časem také zachyceny automobilovými paparazzi při testování, ale oba vozy pochopitelně skrývaly design za maskovacími nálepkami. Některé zdroje zároveň tvrdí, že vývoj spalovacích motorů koncernu VW se pomalu blíží do finální fáze a právě chystané novinky by měly dostat svou poslední evoluci.

Poté, co jsme na začátku nastínili zprávu o prodejích Škody v roce 2022, podívejme se na ni ještě jednou. Uplynulý rok rozhodně nebyl rokem, který by mladoboleslavská značka nechala ladem. Ve skutečnosti se prodej meziročně snížil o 16,7 % na celkových 878 200 vozů. Nejprodávanějším modelem byla opět Octavia (141 100 kusů), i když s poklesem o 29,7 %. Následovaly modely Kamiq (96 300 kusů) a Kodiaq (94 500 kusů), přičemž Škoda Kushaq (pouze pro indický trh) a elektrický Enyaq byly prakticky jedinými modely, které zaznamenaly meziroční nárůst prodejů. Příchod nových modelů Superb a Kodiaq tak může vnést nový vítr do plachet značky.

Zdroj: Škoda, redakce, Kolesa