Potvrzeno, máme drahé palivo. V přímém srovnání, a to i ve srovnání k příjmům

Přidat na Seznam.cz

Češi si často stěžují na ceny pohonných hmot. Říkají, že jsou neúměrně vysoké a že stejné palivo lze v zahraničí koupit levněji. A nejen to. Ještě častějším argumentem je, že si ho kupují, když vydělávají hodně peněz… Zdá se, že je to jedna z věcí, na které si Češi stěžují, aby se zbavili odpovědnosti za svou finanční situaci a přenesli odpovědnost na někoho jiného. Objektivní srovnání však dokazují, že mají velkou pravdu. Češi mají skutečně pravdu, když říkají, že mají drahé pohonné hmoty. Nejen v absolutním srovnání, ale zejména v poměru k příjmům.

Česko má ve srovnání s většinou vyspělých zemí světa výrazně vyšší ceny benzinu. Nejen z hlediska konečné tržní ceny, kterou motorista zaplatí u pumpy. Také z hlediska poměru ceny pohonných hmot, tj. měsíční investice do pohonných hmot a průměrného měsíčního příjmu.

Na internetových stránkách australské společnosti Compare The Market pro globální srovnání nákladů na výrobky a služby zveřejnili výsledky poměrně rozsáhlé studie průměrných cen pohonných hmot ve světě ještě v roce 2021. Zohlednili nejen to, kolik stojí litr benzinu v průměru v jednotlivých zemích, ale především to, jaký je poměr natankování 42litrové nádrže k průměrnému finančnímu příjmu.

Ani v jedné z těchto oblastí nezaujalo Česko pozici, která by pro něj byla lichotivá. Naopak, z 37 hodnocených zemí se Česko umístilo až na 29. místě, což znamená, že máme dražší benzin a nižší příjmy než naprostá většina ostatních zemí světa.

Česko má dražší litr benzinu a vyšší poměr mezi cenou plné nádrže a měsíčním příjmem než USA, Rakousko, severské země, Belgie, Nizozemsko, ale také Francie a Itálie.

O některých číslech se bude polemizovat, i kdyby tvůrci studie pracovali s nepřesnými vstupy, Slovensko by v žebříčku stále zaujímalo nevýhodné místo.

Nejlepší poměry mezi cenou plné nádrže a příjmy jsou v USA, Austrálii, Kanadě.

Zdroj: redakce – autorský text, comparethemarket.com.au