Postrach řidičů. Auta s kamerami v Praze kontrolují všechny ulice, kde je zpoplatněné parkování. Od letošního roku střeží Renaulty

Přidat na Seznam.cz

Poprvé se auta s kamerami objevila v pražských ulicích v roce 2016 a hned krátce poté se stala obrovským postrachem řidičů. Hravě překonala rychlost pokutování městské police a dopisy v případě nezaplaceného parkování následně začaly lítat do schránek hříšníků obrovským tempem. Jen v červnu letošního roku se na Praze 1 takto povedlo odhalit celkem 11 202 přestupků, píše server Aktuálně.

Parkovací místa v Praze od letošního roku střeží Renaulty Captur od technologického startupu Iterait. Oproti původnímu dodavateli, společnosti Eltodo, by Praha měla ročně uspořit asi 50 milionů korun. K dispozici má tato firma nyní šestnáct aut, která každý den hlídkují v pražských ulicích tam, kde jsou modré či fialové zóny.

Forbes píše, že fungování těchto aut s kamerami je jednoduché. V každé ulici s modrými či fialovými zónami musí projet dvakrát s minimálním tříminutovým odstupem. Tato pravidla je v platnosti kvůli tomu, že v modrých zónách je dovoleno stát až po dobu tří minut, což znamená, že pokud vás kamerový systém nezaznamená při vašem druhém průjezdu, nedojde k žádnému porušení pravidel. Situace se liší na fialových zónách. Tam stačí, když vás vůz zmonitoruje jen jednou.

Auta s kamerami v Praze kontrolují všechny ulice, kde je zpoplatněné parkování. Provoz aut se odvíjí od toho, jaká je v dané ulici doba platnosti parkovací zón.

Zdroj: Aktuálně, Forbes