Porsche sází na elektrokola

Přidat na Seznam.cz

Porsche kupuje většinový podíl v technologicky vyspělé společnosti Greyp vyrábějící elektrokola, informuje portál electrek.co.

Společnost Porsche se ještě více ponořila na trh s elektrokoly a dnes oznámila, že získala většinový podíl ve společnosti Greyp Bikes. Porsche již bylo menšinovým akcionářem chorvatské společnosti Greyp, která vyrábí elektrokola a kterou vyčlenil výrobce elektrických supersportů Rimac.

Porsche získalo 10 % společnosti Greyp již v roce 2018 ve stejné době, kdy investovalo do společnosti Rimac. Začátkem letošního roku Porsche rozšířilo svou pozici na téměř 25% vlastnický podíl ve společnosti Rimac a nyní se rozhodlo jít s Greypem ještě dál. Tento krok byl vyvolán tím, že se kontrolní podíl ve společnosti Greyp nedávno pokusila koupit jiná společnost a Porsche využilo svého „předkupního práva“ z dosavadního kontaktu. Porsche tak místo toho vstoupilo do hry a odkoupilo kontrolní podíl. Původní zakladatelé společnosti Greyp a generální ředitel společnosti Rimac Mate Rimac zůstanou menšinovými vlastníky. Očekává se, že akvizice bude dokončena počátkem příštího roku.

Prémiové produkty Greyp Bikes představují lákavý cíl pro společnost Porsche, která navrhla vlastní špičková elektrokola. Společnost Greyp je známá svými technicky vyspělými elektrickými koly, která kombinují špičkové cyklistické komponenty, high-tech konektivitu a nové patentované rámy z uhlíkových vláken, a vyrábějí tak prémiová elektrická kola.

Společnost začínala s výkonným elektrokolem G12, které se pyšnilo maximální rychlostí kolem 80 km/h, a bylo tedy spíše elektrickým motocyklem s pedály. V roce 2019 společnost debutovala se svým prvním celoodpruženým horským elektrokolem z uhlíkových vláken, modelem G6. Společnost následovala s modelem G5, hardtailovou verzí kola.

Letos Greyp přidal do nabídky trekingové elektrokolo T5, které nabízí cenově dostupnější model určený jak pro dojíždění do města, tak pro jízdu po stezkách. Celoodpružená elektrokola z uhlíkových vláken nejsou cizí ani společnosti Porsche.

Začátkem tohoto roku společnost představila dvě elegantně vypadající elektrokola s charakteristickým stylem Porsche.

Porsche eBike Sport nabídlo elektrickým horským kolům prémiový vstup, který se vyrovná vozům Porsche v jejich garážích. Pro jezdce, kteří hledají spíše alternativu zaměřenou na dojíždění do práce než na horské kolo, je určen model Porsche eBike Cross s podobným rámem, avšak s nosností vhodnou pro silniční provoz.

Obě kola poháněl elektromotor Shimano EP8, představený koncem loňského roku. Jak jste asi uhodli, elektrokola Porsche nebyla levná. Cena modelu Porsche eBike Sport byla 10 700 dolarů (241 300 Kč), zatímco Porsche eBike Cross byl o něco dostupnější a stál 8 549 dolarů (192 835 Kč).

Elektrokola byla představena současně s výkonným elektromobilem Porsche Taycan Cross Turismo.

Zdroj: electrek.co