Porsche drogového magnáta Pabla Escobara je na prodej

Přidat na Seznam.cz

Porsche 911 RSR, jehož vlastníkem byl kolumbijský drogový magnát Pablo Escobar, je ikonou automobilových závodů v 70. letech a automobilem s bohatou historií.

Pablo Escobar, kolumbijský drogový magnát, byl také vášnivým zastáncem motoristického sportu a dokonce docela dobrým řidičem a sběratelem.

Porsche 911 RSR bylo navrženo k účasti na závodní sérii International Race of Champions (IROC), ve které soutěžící soutěžili s dvanácti stejnými modely. Cílem závodu bylo ověřit dovednosti řidičů z různých motoristických disciplín, nikoli výkon a schopnosti automobilů, proto řídil každý řidič stejný model Porsche. Jednotlivé kopie se však lišily barvou těla, aby přilákaly pozornost diváků, kteří seděli před barevnými televizory, které se staly populární pouze v Americe.

Fitt
foto / Dupont Registry

Prvním jezdcem Porsche, které později koupil Escobar, byl slavný brazilský šampion Formule 1 v sezóně 1972 a 1974 Emerson Fittipaldi. Po Escobarově smrti šel vůz v původní barvě do Spojených států díky dalšímu slavnému majiteli – Rogeru Penskemu, miliardáři a organizátorovi mnoha slavných závodů, jako je IndyCar.

Porsche 911 RSR vyrobené pro IROC se na aukcích prodává velmi zřídka – bylo vyrobeno pouze 15 takových vozů, 12 s ikonami závodních tratí ze 70. let. Jerry Seinfeld, americký komik známý svou působivou sbírkou klasických automobilů, prodal před několika lety model Revson za 2,31 milionu dolarů (Přibližně 50 mil. Kč). Kupující Escobarova Porsche bude muset zaplatit podobnou cenu – aukční dům Dupont Registry odhadl jeho hodnotu na 2,2 milionu dolarů.