Poprvé v historii bude mít modelová řada Mercedesu SL čtyřválcový motor. Má mít technologie z Formule 1

Přidat na Seznam.cz

Mercedes-AMG SL43 debutuje s turbo čtyřválcem využívajícím technologie F1. Jedná se o první sériový vůz, který využívá elektrické turbodmychadlo, píše web Motor1.

Mercedes-AMG SL43 nabízí doslova poloviční motor oproti svým sourozencům, když vyměnil dvakrát přeplňovaný osmiválec za čtyřválec s jedním turbodmychadlem. Jelikož se jedná o produkt AMG, nejde samozřejmě o typický čtyřválec. A rozhodně nemá poloviční výkon.

Velkou novinkou této verze třídy SL je přeplňovaný čtyřválcový motor M139 o objemu 2,0 litru. Fanoušci značky Mercedes-Benz tento motor dobře znají, ale jeho výkon zvyšuje jediné elektrické turbodmychadlo s výfukovými plyny. Tato technologie je převzata přímo ze snah automobilky ve Formuli 1. Stručně řečeno, velmi malý elektromotor v turbodmychadle roztáčí hřídel až do chvíle, kdy převezmou otěže výfukové plyny. Výsledkem je podle Mercedesu mimořádně spontánní reakce na plyn v celém rozsahu otáček a zároveň vyšší účinnost motoru.

Co to znamená v praxi? Čtyřválec modelu SL43 dosahuje výkonu 381 koní při 6750 otáčkách za minutu. Co se týče točivého momentu, od 3250 otáček za minutu se dostane silných 480 newtonmetrů, které se drží stabilně až do 5000 otáček. Systém startér-generátor může také krátkodobě přidat dalších 14 koní, a ano, to z SL43 technicky dělá mild-hybrid. Řazení obstarává známá devítistupňová převodovka MCT, která posílá výkon pouze na zadní kola.

Mercedes uvádí, že zrychlení 0-100 km/h dosáhne za 4,9 sekundy. SL dosáhne maximální rychlosti 275 km/h. Mercedes také rád zmiňuje, že menší motor znamená méně váhy vpředu, což SL43 propůjčuje specifické jízdní vlastnosti. Tu dále vylepšují lehčí stabilizátory s torzními tyčemi, které jsou specifické pro tuto výbavu.

Kromě toho zde stále najdete všechny skvělé prvky SL společné pro modely SL55 a SL63. Patří sem dostupné řízení zadních kol, řada jízdních režimů, paket AMG Dynamic Plus a mimořádně luxusní interiér plný digitálních obrazovek a nejnovějšího systému MBUX.

Zdroj: motor1.com