Polovina ikonických londýnských taxíků už jezdí na elektřinu

Přidat na Seznam.cz

I londýnské černé taxíky, které jsou jistě jednou z nejznámějších ikon britské metropole, jdou s dobou a volí elektrickou mobilitu. Dnes je přibližně polovina vozového parku bezemisní.

I ikony jdou s dobou, a tak polovina z 15 000 londýnských černých taxíků, které jsou jednou ze zvláštností britské metropole, je nyní bezemisní, jak vyplývá ze společného prohlášení společnosti Transport for London (TfL) a britského výrobce LEVC (London Electric Vehicle Company), který je součástí čínského gigantu Geely, jenž vyvinul model TX pro sektor osobní dopravy.

Přechod od tradiční k elektrické mobilitě začal v roce 2018 a roste stále rychleji, přičemž jen za poslední měsíc došlo k +10% nárůstu počtu vozů na baterie. Lví podíl na nabídce vozů s nulovými emisemi má společnost LEVC/Geely.

Podle serveru Electrek jsou vozy Black Cab vybaveny prodlužovačem dojezdu v podobě 1,5litrového benzinového motoru, který umožňuje zvýšit dojezd až přes 100 km, ačkoli londýnští taxikáři se k němu uchylují jen zřídka. Stát se řidičem londýnského taxi není ve skutečnosti nic jednoduchého a jejich „znalost“ neboli mistrovství ve všech aspektech londýnského silničního systému je proslulé.

Aspirující řidiči černých taxíků studují až tři roky, asi 300 000 Kč, aby získali nejen licenci, ale také „metropolitní“ vzdělání, které jim umožní odvádět co nejlepší práci.

Zdroj: Electrek