Policisté už mohou na dálku vystřelit GPS sledovací zařízení na auto

Přidat na Seznam.cz

Newyorská policie si pořídila zbraň, která dokáže vystřelit GPS sledovač na jedoucí vozidlo. Zařízení se nazývá Guardian-HX a vyrábí ho společnost StarChase. Má vytvořit alternativu ke standardnímu policejnímu pronásledování a umožnit policistům sledovat unikající vozidlo na dálku, aniž by za ním museli posílat jednotku.

Zařízení Guardian-HX vychází z pušky AR-15. Spodní část pušky Guardian (část pušky, v níž se nachází pažba, pistolová rukojeť, spoušť, bezpečnostní spínač a „zásobník“) je zaměnitelná s jakoukoli jinou puškou typu AR, s výjimkou vnitřní spoušťové sestavy a zásobníku.

Je to proto, že u Guardianu spoušť ve skutečnosti není spoušť a zásobník není zásobník. Spoušť je spíše tlačítko, elektronický systém, který aktivuje uvolnění stlačeného plynu k pohonu střely GPS. Zásobník je ve skutečnosti baterie.

Projektil se pohybuje rychlostí 60 kilometrů za hodinu a má přímý dostřel 10 metrů, i když společnost tvrdí, že s obloukem může teoreticky dosáhnout 18 metrů. Jakmile je GPS střela připevněna k vozidlu, StarChase zobrazuje jeho polohu každé 2 sekundy.

Zdroj: Jalopnik