Policie v Los Angeles prodává elektrická BMW za hubičku

Přidat na Seznam.cz

Policejní oddělení v Los Angeles chtělo být zelenější. Ukázalo se však, že myšlenka na nákup elektromobilů se zcela neuskutečnila. Nyní vyprodává zbytečné elektromobily téměř za hubičku. Nabízené modely zahrnují téměř nová BMW i3s.

V roce 2016 policie v Los Angeles oznámila, že podniká krok k ekologii. Na místo osvědčených, ale ne ekologicky šetrných policejních vozů se spalovacími motory se mělo v ulicích objevit malé elektrické BMW i3. Na tento účel (nákup 100 aut a výstavbu dobíjecích stanic) byly vynaloženy téměř 3 miliony dolarů. Tato investice rozdělila lidi v LA. Zelení příznivci byli potěšeni a pyšní, puristé si mysleli, že to byla chyba, a odborníci jednoduše řekli, že to nebude fungovat. Několik let po koupi se ukázalo, že poslední měli pravdu.

foto / LAPD

První hlasy upozorňující na neúspěšnou investici se objevily dva roky po koupi automobilů. Média psala o neúspěšné transformaci a skutečnosti, že policejní BMW i3 jsou používány téměř výlučně pro administrativní účely. To bylo způsobeno dvěma problémy. Nejprve kvůli ustanovení zakazujícímu používání těchto automobilů pro pronásledování nebo záchranné operace. Neúspěšný projekt však nepřinesl žádné konstruktivní závěry. Podle informací poskytnutých CBS Los Angeles byly zakoupené vozy první částí projektu a město plánovalo koupit dalších 100 automobilů a postavit 26 nabíjecích stanic. Celkové náklady na tento projekt činily 228 000 000 Kč.

foto / LAPD

Po čtyřech letech se policie v LA rozhodla nepoužitá auta prodat. Na webových stránkách jednoho z prodejců se objevilo 23 aut policejního BMW i3. Důležité je, že nemají žádné označení a nebyl na ně namontován žádný další hardware, což znamená, že jejich řídicí panely jsou neporušené.

Některé z prodaných kopií mají najeto 18 tisíc mil (přibližně 29 tisíc km). Na tříleté nebo čtyřleté auto to není moc. Nejpřekvapivější věcí je však cena. Byly v prodeji za 15–18 tisíc dolarů, tedy 35 000 – 450 000 Kč.