Poláci se vrhli k čerpadlům. Distributoři je uklidňují tím, že v Polsku není nedostatek pohonných hmot

Přidat na Seznam.cz

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila, že řidiči ve velkém míří k čerpacím stanicím. U některých bodů byl zaveden limit pro nákup. Zástupci společností vyrábějících pohonné hmoty ujišťují: benzínu ani nafty nebude nedostatek, píše server INN Poland.

Řidiči spěchali k čerpacím stanicím a na některých pumpách se ceny pohonných hmot výrazně zvýšily. Není však důvod k panice, některá prodejní místa zavedla omezení množství paliva, které mohou nakoupit, aby zajistila plynulost prodeje.

„V Polsku není o pohonné hmoty nouze. Zásoby ropy i produkce pohonných hmot ve skupině ORLEN jsou na dostatečné úrovni, aby pokryly současnou poptávku,“ informovali zástupci polského gigantu Orlen. „Ještě v roce 2013 tvořila 98 % ropy zpracovávané v Płocku ropa REBCO (ze západní Sibiře a Uralu). Nyní se tento druh ropy zpracovává jen asi z 50 procent, zbytek pochází z alternativních směrů, ze Saúdské Arábie, USA nebo západní Afriky,“ informovala společnost Orlen.

Stanice, které zvýšily cenu i o několik zlotých za litr, byly pokutovány.

„Okamžitě vypovíme smlouvu s touto čerpací stanicí, stejně jako s každým dalším zákazníkem našich pohonných hmot nebo provozovatelem čerpací stanice používajícím náš banner, který se pokusí využít současné situace k nekalým praktikám a manipulaci s cenami pohonných hmot,“ napsal Daniel Obajtek, generální ředitel společnosti Orlen na Twitteru.

Za to čerpací stanice Shell v Polsku fungují beze změn. Situaci pečlivě sledují a na jejím základě přijmou rozhodnutí. Nejdůležitější je pro Shell údajně bezpečnost našich zaměstnanců a provozní činnost čerpacích stanic.

Zdroj: innpoland.pl