Pokud nedojde k výraznému zvratu, měly by ceny pohonných hmot podle odhadů analytiků i nadále klesat

Přidat na Seznam.cz

Trhy reagovaly pozitivně na obnovení dodávek ropy z Ruska jižní větví ropovodu Družba, tj. mírný pokles cen. Analytici proto nadále očekávají, že trend několikatýdenního poklesu cen u čerpadel by mohl pokračovat přinejmenším do konce srpna. Je však třeba zdůraznit, že průměrná cena za litr benzinu nebo nafty u čerpadel se oproti vývoji na trhu o několik týdnů snížila, a to mimo jiné kvůli vysokému zdanění pohonných hmot, jak píše server Data Bez Patosu.

Ceny pohonných hmot v Česku již několik týdnů pokračují v poklesu, čímž následují trend sousedních zemí v regionu, s výjimkou Maďarska, kde jsou ceny pro domácí řidiče dlouhodobě omezeny na 480 forintů za litr, což je v současnosti 29,53 Kč. Od Česka se liší i situace v Polsku, které sice nestanovilo cenový strop jako naši jižní sousedé, ale přistoupilo k výraznému snížení DPH. V Rakousku vláda odhlasovala rozšíření daňových úlev pro lidi, kteří pravidelně dojíždějí za prací na delší vzdálenosti.

Čeští motoristé se prozatím musí spokojit s dobrými zprávami, které přináší vývoj na trhu. „Uralská ropa (ruská těžká ropa, pozn. red.) byla v polovině června na svém maximu 93 amerických dolarů za barel. Od té doby cena kolísá a dostala se i pod 70 amerických dolarů (v přepočtu cca 1 671 Kč). To je pokles o 25 %, přičemž Ural byl pod touto cenou jen několik měsíců v posledních dvou letech,“ tvrdí analytici společnosti Data Bez Patosu.

Pokud nedojde k zásadnímu zvratu, očekávají analytici do konce srpna nejméně dvě další snížení cen pohonných hmot. „Vzhledem k tomu, že se očekává, že cena benzinu se bude pohybovat pod hranicí 41,47 Kč za litr a cena nafty bude jen o několik centů vyšší, budou se ceny postupně sbližovat,“ předpovídají. Špičky u obou nejčastěji prodávaných paliv byly znatelně vyšší a pohybovaly se kolem 49 Kč za litr, konkrétně v týdnu na přelomu června a července tohoto roku. Rozdíl je patrný i při porovnání dnešních cen u čerpadel s průměrnými měsíčními hodnotami, které statistický úřad zveřejnil naposledy v červnu – 46,6 Kč za benzin a 45,6 Kč za naftu.

Jak se určuje cena benzinu?

Ceny pohonných hmot ovlivňují mnoho dalších oblastí hospodářství nebo každodenního života, včetně nejdůležitějších produktů, jako je cena potravin, které obchodní řetězce potřebují dopravit do obchodů. Z čeho se však skládá konečná cena paliva?

V první řadě je to samotná cena ropy, o které se nejvíce mluví v médiích a jejíž cena je na trhu stanovena. Nejčastěji se obchoduje v dolarech a je ovlivňována různými globálními událostmi, jako je válka na Ukrajině nebo snížená poptávka očekávaná v souvislosti s možnou hospodářskou krizí, která by tlačila ceny ropy celosvětově dolů. Takový dopad vidíme již dnes.

Konečná maloobchodní cena, tedy cena, kterou zaplatíte u pumpy, je však mnohem složitější. Zahrnuje náklady na zpracování ropy nebo její další prodej a nezapomíná ani na distribuci a skladování. To vše ovlivňuje náklady, které se sčítají a zvyšují konečnou cenu.

Celý řetězec zahrnuje řadu společností, od těžebních společností přes správce potrubního systému a zpracovatele v rafineriích až po maloobchodní prodej na čerpacích stanicích. Každá z těchto společností chce samozřejmě generovat zisk, ale zároveň musí pokrýt své náklady, jako jsou platy zaměstnanců, technologie, provoz a další.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na daňové zatížení, které je v případě benzínu hned dvojí, protože platíme jak spotřební daň, tak daň z přidané hodnoty, tedy DPH.

Takto to v současné době vypadá se spotřební daní:

Sazba na benzín se v současnosti pohybuje kolem 12,44 Kč nebo 14,64 Kč v závislosti na druhu benzínu. U nafty se sazba pohybuje kolem 9 Kč.

Důležitou informací je, že motoristé platí konečnou cenu, ke které se na konci připočte DPH. Čím vyšší je tedy spotřební daň, tím více stát od motoristů vybere na DPH. Zdanění pohonných hmot je v našem regionu vysoké, což má v podobných situacích také důležitý vliv. Když ceny ropy celosvětově klesají, motoristé budou déle čekat, než ve svých peněženkách dosáhnou kýžené úspory.

Zdroj: databezpatosu.sk, mbenzin.cz, czsko.cz