Pokud máte doma těchto 5 potravin, vyhráli jste
Některé potraviny by neměly v kuchyni chybět za žádných okolností. Zachránit nás totiž mohou v různých situacích, ať už jde o delší výpadek elektřiny, náhlý hlad nebo prostě jen chybějící čas na větší nákup. Pokud máte těchto pět potravin po ruce, žádná událost vás nezaskočí.
Domácí zásoby potravin nejsou jen otázkou pohodlí, ale i času a jistoty. Může se stát, že vás překvapí nenadálá situace – zavřené obchody, nepříznivé počasí či neočekávaná návštěva. V takových chvílích oceníte, že máte po ruce několik základních potravin, se kterými hravě vykouzlíte alespoň něco malého k snědku.
Upečte to
Základem každé české kuchyně je bezesporu mouka. Připravíte z ní pečivo, koláče, zahustíte polévku nebo omáčku, poslouží jako ingredience do palačinek nebo třeba domácích těstovin. Stačí vždy přidat jen pár surovin, které ve spíži najdete. A z obyčejné mouky je rázem plnohodnotný pokrm pro celou rodinu.
Univerzální volbou je mouka hladká – z té lze připravit asi nejvíce pokrmů. Do zásob si ale můžete přidat i polohrubou, hrubou nebo třeba špaldovou. Hlavní výhodou této suroviny je opravdu dlouhá trvanlivost, důležité je ale správné skladování. Spíž by měla být suchá, tmavá a pokud máte v zásobě více balení, doporučuje se je všechny umístit například do plastového uzavíratelného boxu, aby se do mouky nedostali škůdci.
Zavařte to
V krizových situacích nejvíce saháme po konzervách a zavařeninách. Ty vydrží opravdu dlouho, skladovat se dají prakticky kdekoliv a většina z nich je určena k okamžité konzumaci.
Co se týče konzerv, v zásobách by neměly chybět fazole v rajčatové omáčce, tuňák, masové konzervy nebo hotová jídla (například guláš nebo fazole s párkem). Skvělým doplňkem do rychlého salátu může být i sterilovaná zelenina.
I klasické zavařeniny jsou v domácnosti oblíbenou formou uchování potravin – zavařit si můžete úrodu ze zahrádky, ale i přebytky omáček, které pak stačí jen ohřát.
Uvařte to
Další univerzální potravinou jsou těstoviny. Ty jsou levné, vydrží věčnost a nezaberou moc místa. Připravit se navíc dají na stovky způsobů a oběd nebo večeře budou do pár minut hotové. Stačí přidat nějakou zeleninu, tuňáka z konzervy a máte salát plný důležitých živin. Se zavařenou rajčatovou omáčkou a sýrem zase vykouzlíte italský pokrm pro celou rodinu.
Ve spíži se jistě neztratí hned několik druhů těstovin. Kromě špaget, penne nebo klasických vrtulek nezapomeňte ani na nudle do polévky. Nemáte-li rádi těstoviny, podobnou službu udělá i rýže.
Zmrazte to
Čerstvá zelenina a ovoce příliš dlouho nevydrží. Pokud nemáte čas zrovna nakoupit, hodí se mít v mrazáku několik pytlíků různých druhů zeleniny. Mixy jsou skvělé do polévek, omáček nebo jako příloha k hlavním chodům. Z mražené brokolice nebo květáku připravíte s trochou smetany lahodný krém.
Oproti zavařování nebo sterilování je mražená zelenina zdravější – zachová si více vitamínů i chuti a hodí se tak téměř do všech receptů, ve kterých ji běžně používáme v čerstvém stavu. Skladovat ji navíc můžete měsíce a odebrat lze vždy jen potřebné množství.
Vypijte to
Nakonec nesmíme zapomenout na to nejdůležitější – balenou vodu. Sice nejde přímo o potravinu, ale alespoň jeden balík neperlivých vod by doma nikdy neměl chybět. K výpadkům pitné vody může dojít kvůli havárii vodovodu, ale i při nepříznivém počasí či záplavách.
Neperlivá voda pak poslouží nejen k pití, ale i na vaření nebo k nezbytné hygieně. Zásoby vody si pravidelně doplňujte a kontrolujte, zda mají stále platnou trvanlivost – i obyčejná voda se totiž může v plastové lahvi (zejména při nesprávném skladování) zkazit.
Zdroje: edition.cnn.com, time.com, spoonuniversity.com/school/maryland